Séria článkov o vitamínoch a mineráloch
25

Jun

2021

Po skončení aktívneho pretekania, kedy som do seba denne dával obrovské množstvo ovocia a zeleniny, aby som doplnil čo najviac nutričných hodnôt, ktoré som pri športe potreboval som sa zameral skôr na kvalitu, ako kvantitu. Teraz jem podstatne menej, no aby som prijal potrebný kalorický a nutričný príjem pre aktuálne koníčky, musel som sa zamerať konkretnejšie na to, čo jem. Preto je dôležité, aby som si vyberal do stravy tie potraviny, aby som z malého množstva získal pre svoje optimálny objem jednotlivých prvkov. Začal som sa hlbšie zaujímať o to, ako jednotlivé prírodné vitamíny a minerály v tele prispievajú k jeho správnej funkcii. Preto som sa rozhodol o tieto novonadobudnuté vedomosti s vami v nasledujúcich článkoch podeliť.

Odkedy som prešiel na vitariánstvo (2013), ktoré po skončení pretekania v ultramaratónskej disciplíne prirodzene prešlo do čiastočného vegánstva a vitariánstva, tak som si stravovou a pôstami úplne vyliečil závažné ochorenie, ako je artrózu oboch kolien. O tom sa môžete dočítať v tomto ČLÁNKU. Preto po skončení s aktívnym pretekaním som sa nemienil vrátiť k živočísnej strave, ktorá mi to spôsobila. Pre doplnenie, prečo som prerušil 100 % fruitariánstvo/vitariánstvo, tak to bolo kvôli praktičnosti stravovania mimo domu. Osobne už nepotrebujem mať tak vyladenú stravu, ako to bolo počas pretekania, kedy regenerácia po tréningoch bola kľúčová. O to viac je teraz pre mňa priorita jesť menej a kvalitnejšie. No to neznamená, že na večeru nezjem kilový zeleninový šalát.

Keď už má človek po tridsiatke, tak ten, komu nieje ľahostajné jeho zdravie a teda kvalita života, čoraz častejšie vyhľadáva niečo, čo mu túto kvalitu života ponúkne. Nieje to ale tak jednoduché, ako sa môže zdať. Akonáhle som prestal s pretekaním, opäť som sa vrátil k niekdajšej väšni dvíhanie ťažších váh v posilovni. Toto mi počas pretekania veľmi chýbalo. Prakticky som maximálne klikoval, dvíhal sa na hrazde a často cvičil stred tela. Bolo ale zistené, že potreba pravidelného dvíhania ťažkých váh je nenahraditeľnou súčasťou kvalitného dlhého života. Čím je človek starší, tým jeho kostra a kĺby musia niesť váhu tela po dlhší čas. Ak sa svaly a šľachy pravidelne neposilujú pestrým silovým tréningom (kľudne aj s vlastnou váhou), nemá čo kostru a kĺby spevňovať, tie sa následne opotrebujú a začínajú bolieť. Neskôr sa poškodia natoľko, že znemožnia normálny pohyb a tak začnú svaly ochabovať. Ochabnuté svaly spôsobia pri pohybe ešte väčšiu bolesť a tak človek začína čoraz viac sedieť, či ležať. A to je prakticky koniec kvality života.

To je fáza cvičenia. Potom tu je fáza zdržovania sa čo najčastejšie pod holým nebom a veci s tým suvisiace, ako sú prechádzky, túra v prírode, bicyklovanie a pod. V neposlednej rade je dôležité, aké rastlinné potraviny jeme, akú vodu pijeme a aký vzduch dýchame. To posledné vieme častokrát ťažko ovlyvniť, lebo väčšina z nás žije a pracujeme v mestách. Čo sa týka vody, tak tú pijem zásadne filtrovanú kvalitným filtrom, ktorý mi tvorí zásaditú vodu pomocou pridávania minerálov , alebo z prameňov počas športu v prírode. Málokedy som si kúpil balenú vodu. Tú mám na danú aktivitu zväčša prichystanú z domu už vopred. A väčšinou v sklenenej fľaši.

Konečne sa dostanem aj k strave a vitamínom a minerálom, ako som napísal v nadpise. Mal som ale pocit, že by niektorých z vás mohlo zaujímať, ako to u mňa vyzerá po dvojročnej odmlke od skončenia s pretekaním.  Našťastie stále mi nerobí dobre konzumácia rafinovaného cukru po ktorom sa mi hneď točí hlava a druhý deň mám príznaky nádchy. To je obrovský benefit, čo ma drží ďalej od niekdajšej závislosti na sladkostiach a umelom cukre.

Keď som opäť začal s cvičením, nieje už až tak podstatné, aby som mal veľký objem svalov, ako kedysi, ale celkovo silovo správne fungovanie telesnej schránky. S tým samozrejme ide ruka v ruke aj zvyšovanie telesnej hmotnosti, lebo ak daný sval šokujete vyššími váhami, sval bude prirodzene rásť. Preto som sa musel opäť zamerať aj na adekvátny príjem bielkovín, ktoré som počas vitariánstva a behu nemusel riešíť takmer vôbec. Vtedy som príjímal dostatočný príjem rastlinných aminokyselín zo stravy, čo je priamy derivát bielkovín. Vtedy bol práve účel ostať čo najľahší pri zachovaní dostatok sily pre výbehy a zbehy kopcov počas čo najdlhšieho možného času. Z toho dôvodu bola moja pretekárska váha medzi 71-72 kg. Po 10 dňových pôstoch na vode som vážil tuším aj 64 kg. Teraz sa snažím dostať z aktuálnych 77 kg na 82-85 kg. Nieje to jednoduché, pretože som po častých pôstoch už stratil potrebu jesť veľké dávky jedla. Stále sa snažím stravovať 5x denne, lebo takto to vždy pre moje potreby predstavovalo zlatý štandard. Akurát to je o menších dávkach.

K jedinému pravidelnému suplementu, ktorý som pridával ku strave je Vitamín B12(kvôli vegánstvu) som začal na dennej báze pridávať rastlinný proteín tak, aby som dosiahol na každý gram váhy zhruba 2 gramy bielkovín na deň.  Samozrejme bielkoviny na tvorbu svalov dopĺňam prirodzene stravou. Ak má ale človek menšie dávky stravy a na telo vysoké nároky, je potrebné jesť také jedlá, ktoré aj v malom množstve dopĺňajú komplex nutričných látok. Nikdy som nebol fanúšikom dopĺňať to anorganickými suplementami. U minerálov, či vitamínov časom totiž môže dôjsť presne k ukladaniu anorganickej zložky v kĺboch, či orgánoch. To bol aj jeden z dôvodov, prečo som počas pretekania, kedy som posledné roky začal využívať anorganické minerály, aby som predišiel kŕčom začal s pôstami. Tam ale telo prechádza do stavu, kedy o minerály a vitamíny prichádza prirodzene. Preto ich treba dopĺňať čo najefektívnejšie.

V nasledujúcich kratších článkoch budem postupne opisovať jednotlivé všeobecné známe minerály a vitamíny, ktoré sú pre človeka kľúčové. Začnem s jódom, pretože ten sa v našej strave vyskytuje veľmi málo a jeho nedostatok ovplyvňuje aj takú inteligenciu, či pamäť človeka.

Verím, že pre vás tento súbor článkov budú prínosné a ak by ste mali nápad na článok o konkrétnom vitamíne, či minerále, neváhajte ma kontaktovať cez kontaktný formulár, alebo napísať tip do komentára pod článkom.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trojdňový suchý pôst pred vianocami

Ako každý rok posledných sedem rokov ku koncu roka dávam pôst. Prvé roky to boli 5, 7 a 10 dnové pôsty na vode. Najprv destilovanej z lekárne a neskôr na filtrovanej vode z domáceho filtra s premenou na zásadité pH vody. Tento rok je tretí rok, kedy som už prešiel na...

Vápnik (Séria článkov o vitamínoch a mineráloch)

Vápnik je jednoznačne najčastejšie sa vyskytujúci minerál v ľudskom tele. Okrem toho, že je základom kostí a zubov, je nevyhnutným minerálom pre ďaľšie funkcie ľudského organizmu. Tu patria cievny systém, kontrakcie svalov, správna funkcia nervovej a hormonálnej...

SELÉN (séria článkov o vitamínoch a mineráloch)

Selén je stopový prvok (polokov), ktorý sa prirodzene vyskytuje vo viacerých jedlách, alebo je do jedál dodatočne pridávaný. Je nerozpustný vo vode a preto jeho výskyt v tele má úzku mieru bezpečnosti medzi  dostatočným a toxickým. Je významnou zložkou viac, ako 20....