Môj pravidelný koncoročný trojdňový suchý pôst (December 2023)
20

Feb

2024

Ako každý rok, aj tento som sa rozhodol opäť pre každoročný suchý pôst. Teda pôst bez jedla a vody.  Tí, ktorí ste na mojích stránkach pravidelní čitatelia viete, že som za suchý pôst práve preto, že pri ňom dochádza k ešte rýchlejšom odstraňovaní poškodených, starých a chorých buniek. Oproti pôste na vode je to 3-5x efektívnejšie. Nebudem sa už vraciať k tomu, ako to celé v tele počas pôstu funguje. To som už veľa krát preberal v iných článkoch o pôstoch. Práve tri dni suchého pôstu som si zvolil opäť preto, lebo jeho účinky a zvládnuteľnosť mám za posledné roky overené. Akurát tretí deň je ťažký, ak človek prvé dva dni nešetrí energiou. Jeden rok som to aj vďaka tomu dokonca po 1,5 dni vzdal. Tentoraz som nenechal nič na náhodu a termín pôstu som si nastavil na spln mesiaca. Ten by mal dodať energiu pri pôste. A veru pomohol a energiu dodal, lebo prvé dva dni som bol pracovne zaneprázdnený. Uporňujem, že suchý pôst sa odporúča iba pre tých, ktorí majú za sebou niekoľko dlhších pôstov na vode. Ide o očistu obličiek, pri ktorých, ak by boli zanesené, tak by hrozilo ich upchatie a poškodenie ich funkcie. Aspoň tak hovorí teória a ja som sa jej pre istotu držal, lebo mi dávala zmysel. Preto som tiež s prvým suchým pôstom začal až po cca piatich rokoch pôstoch na vode.

Spomeniem jednu zaujímavosť, ktorá ma pri suchom pôste zakaždým udivuje, ale neprekvapuje: Počas viacdňového suchého pôstu nemám nikdy suchú kožu. Práve naopak. Koža je krásne hydratovaná. Pritom ak mimo pôstu nepijem jeden deň dostatok vody, tak druhý deň mám suchú kožu. Teda takto to je u mňa. Kľudne mi do komentárov pod článok napíšte, ako to máte vy. Zaujíma ma to.

Poďme teda k jednolivým dňom pôstu:

Deň 1.:

Pôst vždy začínam nasledujúce ráno po “poslednej večeri”. Počas pôstu mám vo zvyku sa aspoň raz denne vážiť. Tentoraz moja počiatočná váha bola ráno 79,5 kg. Prvý deň už klasicky necítiť žiaden hlad, ani smäd. Popravde to je už skôr tým, že pôstim pravidelne posledných 10+ rokov. Niekto to má tak, že ani pri prvých pôstoch hlad necítil. Je to individeálne. Vo všeobecnosti hlad prichádza až na druhý deň. Zo začiatku dňa ma trošku bolela hlava, ale nič extra. (Zvyčajne ma hlava nebolí.) Na veľkej toalete som bol ráno po zobudení.

Počas celého dňa som sa nevyhol fyzickej práci v robote. Tú som ukončil o piatej hodine poobede. Čiže dosť náročný deň. Stihol som aj jeden hlbší rozhovor, kde som sa pozoroval, že som komunikoval s maximálnym porozumením a empatiou. Mal som pocit, že to ide viac z duše, ako cez filter ega. Niečo také sa dá v pohode zažiť po ťažkom, alebodostatočne dlhom fyzickom tréningu. Vtedy je už telo vyčerpané a zaujíma sa o akútnu regeneráciu svalov a orgánov. Tak už neostáva energia pre hlavu na riešenie každodenných často nepodstatných banalít.

Prečo to tu všetko píšem je dôvodom, prečo po novom podstupujem pôsty. Už mi nejde iba o pravidelnú očistu tela, ale už hlavne o očistu ducha. Totiž pri pôste človek je v takom stave, kedy telo zamestnáva mozog natoľko, že má permanentne stav, ako po tom ťažkom tréningu. Vtedy už tam nie je ani ego, lebo aj to je potláčané do ústrania. Pôstiaci sa človek má možnosť nahliadnuť do hlbokých útrob svojich vlastných prejavov a myšlienok tak, aké v skutočnosti sú a nie ako mu ego hovorí, že majú vyzerať. Tam je potom priestor na sebarealizáciu pri práci s prebratými nesprávnymi vzorcami správania a pod.

Večer ešte jedna malá toaleta. Farba moči bola svetlo žltá. Počas večera som prvý krát cítil sucho v ústach. Pery som alesuché nemal. Zaspával som hodinu pred polnocou unavený po celom dni a spalo sa mi veľmi dobre. Žiadne nočné budenie.

Deň 2.:

Pri postavení sa ráno z postele neprišlo točenie hlavy, ale cítil som, že to už cez deň príde. Po zobudení už známe sucho v ústach, čo teraz doprevádzali už aj suché pery. Pri rannom vážení po malej toalete ukázal display váhy číslo 77,8 kg. Keď som pozrel na hodinky, tak som zistil, že som spal iba niečo málo cez 6 hodín. Pri pôstoch to zvyčajne tak býva, že človek spí kratšie. Je to tým, že veľa energie treba na trávenie a tak je telo o to viac unavené. A naše telo je majstrom šetrenia energie. Teda bolo ešte len niečo málo po piatej hodine rannej a tak som ostal ležať a venoval som sa čítaniu knihy Povaha osobnej reality od Jane Robertsovej A.K.A. Setha. Ráno mám zvyčajne kľudnejšiu a neunavenú myseľ a tak sa viem lepšie sústrediť na duchovnú časť. Zároveň som mal prvú myšlienku na prvé možné jedlo po ukončenípôstu. Rozhodol som sa opäť siahnuť po overenej pomarančovej šťave, aj keď sa to neodporúča, kedže kyselina citrónová je pre žalúdok agresívna. Na druhej strane tri dni pôstu sú dosť krátke na to, aby so nejako uškodilo. To som si už overil pri dlhších pôstoch. Problém môže byť teda jedine príliš veľa aj keď prírodného cukru po pôste. Uvidíme.

Dnes som mal v pláne byť iba pri jednej povinnej kontrole od pracovníčok veterinárnej správy u mňa vo výrobe potravín a potom si ísť ľahnúť späť do postele, aby som nemíňal energiou. Aj keď to bol napokon veľmi príjemný rozhovor, v ústach som už mal dosť vyschnuté a tak sa mi komunikovalo o poznanie ťažšie. Takisto som už mal citeľne menej energie a začal som z úst cítiť známy zápach acetónu. To je znak započatia silného odkyslovania organizmu, čo je pre pôsty význačné. Jedine pri suchom pôste ale tento proces prichádza už na druhý deň. Večer doma som dostal so smiechom otázku, či som si lakoval nechty, lebo ten lak bol zo mňa cítiť.

Dnes som celkovo cítil menej sily, ale zato stále žiaden hlad a smäd. Sucho v ústach v podobe tuhších slín naďalej pretrval, aj keď pery už suchšie neboli. Celkovo som bol na toalete raz a aj to iba na malej.

Deň 3.:

Spal som ako zabitý presne osem hodín. Znak, že telo už vykonáva dosť náročnú prácu prežitia, kedy využíva, akopalivo už spomínané staré a poškodené bunky. Po malej toalete display váhy ukázal 75,3 kg. Úbytok na váhe po 48. hodinách bol teda 4,2 kg. Len za poslednú noc som stratil 700 g, lebo som sa pred spaním ešte odvážiť.

Trochu sa zhoršila motorika tela. Bol som celkovo pomalší, ale aj nepriek tomu, že som si už včera myslel, že príde točenie hlavy, to neprichádzalo ani k dnešnému ránu. Ten spln mesiaca robí s telom divy. Dnes som už nikam neplánoval ísť. Vedel som, že ak to chcem zvládnuť, musím šetriť energiou. Tretí deň je už aj sústredenie na čokoľvek banálne berie veľa energie, ktorú mozog odmieta vykonať. Preto už ani čítanie knižky nemalo zmysel. Mal som potrebu spať, ale po zatvorení očí spánok prichádzal iba v krátkych vlnách a často som sa tak budil. Neprišlo prehriatie svalov, ako to bolo pri päť dňovom suchom pôste.

V celku už tento deň bol o prečkaní s minimom výdaja energie a tak som pri ňom nezažil nič zaujímavé. Večer som si pripravil pomaranče na zajtrajšie ráno a pripravil som sa aj na konzumáciu morských rias z karibiku, ktorým výrobe do finálneho chutného produktu sa posledné roky venujem.

Zaspal som opäť až večer pred polnocou, ale hore som bol už pred piatou ráno. Konečná váha bola 74,1 kg. Čo bol úbytok na váhe 5,4 kg. Pri suchom pôste ide aj tak zväčša o stratu váhy z tekutín, ktoré sa veľmi rýchlo doplnia po prvom dni. Prvé, čo som dal do tela bol pohár filtrovanej vody. Chutila úžasne. Následne som si odšťavil pomaranče v objeme jedného litra. Pil som to ale pomaly, lebo som cítil nástup cukru do krvi, čo môj pankreas, ktorý mal doteraz spomalený režim práce musel znova začať fungovať na plné obrátky, aby ten všetok cukor dostal z krvi pomocou inzulínu preč do svalov a pečene. Po pomarančovej šťave mi ale riasy ale že vôbec neišli na chuť. Aj keď ich chuť už mám vyladenú, aj tak mi to neišlo. Asi za to mohla tá kyselina citrónová, ktorá mi dosť otupila chute v ústach. Zaujímavé, lebo doteraz som s tým problém nemal. Nabudúce po pôste pôjdem asi opäť po mrkvovej šťave.

Poobede som už jedol všetko vegánske, na čo som bol dovtedy zvyknutý. Robím to tak stále, aj keď žalúdok a prestredie v ústach mávam späť v správnej funkcii zvyčajne až nasledujúci deň.

Záver po tomto pôste je taký, že žiaden pôst nie je identický. Zohráva pri ňom veľa faktorov. Pri tomto mi ale podstatne pomohol spln mesiaca. Určite už aj nasledujúce pôsty budem smerovať na spln mesiaca a vrátim sa k čerstvej zeleninovej šťave, ako kedysi. Možno raz skúsim aj poriadnu návratovku v počte dní pôstu, ako by sa to malo robiť správne. Každopádne mi aj tento suchý pôst ma zbavil starých, chorých a poškodených buniek. Tým trojdňovým diskonfortom teda nie len posilnil telo, ale hlavne myseľ. Tá pri každodenných pracovných, či súkromných výzvach si tiež zaslúži reštart a spojenie na duchovnej úrovni.

Ak ste to dočítali až tu, tak to znamená, že vás daná téma zaujala. Podrobnejšie o pôstoch si môžete prečítať v tejto sekcii v starších článkoch. Ďakujem za pozornosť a prajem príjemné ďalšie čítanie.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trojdňový suchý pôst pred vianocami

Ako každý rok posledných sedem rokov ku koncu roka dávam pôst. Prvé roky to boli 5, 7 a 10 dnové pôsty na vode. Najprv destilovanej z lekárne a neskôr na filtrovanej vode z domáceho filtra s premenou na zásadité pH vody. Tento rok je tretí rok, kedy som už prešiel na...

Vápnik (Séria článkov o vitamínoch a mineráloch)

Vápnik je jednoznačne najčastejšie sa vyskytujúci minerál v ľudskom tele. Okrem toho, že je základom kostí a zubov, je nevyhnutným minerálom pre ďaľšie funkcie ľudského organizmu. Tu patria cievny systém, kontrakcie svalov, správna funkcia nervovej a hormonálnej...

SELÉN (séria článkov o vitamínoch a mineráloch)

Selén je stopový prvok (polokov), ktorý sa prirodzene vyskytuje vo viacerých jedlách, alebo je do jedál dodatočne pridávaný. Je nerozpustný vo vode a preto jeho výskyt v tele má úzku mieru bezpečnosti medzi  dostatočným a toxickým. Je významnou zložkou viac, ako 20....

Vitamín D (Séria článkov o vitamínoch a mineráloch)

Vitamín D, alebo slnečný vitamín zohráva významnú rolu pre správne mineralizovanie kostry a zubov človeka, či väčšiny pozemných živočíchov. Takisto sa spolu s inými vitamínmi a minerálmi stará o správne fungovanie imunitného systému. Vitamín D sa u človeka prirodze...