Účinná liečba chronickej plantárnej fascitídy a.k.a. bolesť päty +video

Po troch mesiacoch skúšania rôznych postupov, ako sa zbavím tej hroznej ostrej bolesti v päte-plantárnej fascitídy som konečne našiel naozaj účinný spôsob, ako do pár minút znížiť bolesť v päte a následne do týždňa znížiť bolesť na 20% pôvodnej bolesti. Pričom tak dať telu vhodné podmienky na to, ako toto zranenie vyliečiť postupne úplne. A to všetko aj popri dvojfázových bežeckých tréningoch!
Pred rokom som si po preteku hlúpo preťažil pravú achilovku a keď som opäť začal trénovať po troch týždňoch úplnej pauzy, trvalo zhruba pol roka, kým bolesť v achilovke počas tréningového zaťaženia úplne odznela. Preto aj teraz počítam s tým, že na úplné vyliečenie preťaženej plantárnej šľachy bude treba nejaký čas.
Čo je plantárna fascitída a ako sa prejavuje?
 
Ak ťa bolí päta, je to na 95% preťažená plantárna šľacha!
Na prednej časti päty totiž nič iné nieje. Na vrchnú stranu päty sa napája achilová šľacha a z druhej strany päty sa napája plantárna šľacha, ktorá sa ďalej upevňuje na prsty chodidla.
Plantárna fascitída vzniká vtedy, keď sa preťažuje plantárna šľacha či už neprimerane ťažkým tréningom, nesprávnou obuvou-u žien chodenie v topánkach na vysokých podpätkoch, či už hocakou inou činnosťou, ktorá kladie veľkú záťaž na túto šľachu. Pri jej preťažovaní sa šľacha sťahuje a tým pri naustálej námahe sa postupne začne mikroskopicky pomaly oddaľovať od pätnej kosti. Obranou tela, aby sa  šľacha neodtrhla úplne od pätnej kosti je to, že sa v tomto mieste vytvorí zápal. Ten sa môže, no nemusí preukázať opuchom na chodidle v mieste pri päte. Tento zápal sa ale určite prejaví ostrou bolesťou v päte. Na úvod to je hlavne za rána, keď sa človek postaví z postele a prejde po zemi prvé kroky. Bolesť je pri prvotných problémoch nie veľmi výrazná a už po prvých ranných krokov, kedy sa šľacha po nočnom stiahnutí ponaťahuje. No je to presne ten moment, kedy už treba pristúpiť k aktívnej liečbe, ináč ti to prejde tak, ako mne do chronického stavu. Ak sa šľacha preťažuje bez aktívnej liečby aj naďalej, oddelovanie šľachy od kosti bude pokračovať a bolesť v päte stupňovať. Potom už bude cítiť šľachu aj počas behu a po behu, keď si človek na chvíľu sadne a potom sa bude chcieť postaviť. Bolesť sa bude stupňovať až dovtedy, že sa ti bude javiť, že po prebudení a prvých krokoch, či po behu budeš mať pocit, že sa na pätu ani postaviť nemôžeš, lebo v nej máš ostré nože.
Až do tejto fázy som prišiel osobne ja a až vtedy som si uvedomil, že to môže byť niečo vážne. Osobne si niektoré typy bolestí pri, či po behu nepripúšťam, lebo väčšina z nich odíde tak rýchlo, ako prišla. No keď už ani človek nemôže chodiť bez neustálej bolesti v päte, je najvyšší čas s tým začať niečo robiť. Keď som na internete začal hľadať potrebné info o bolesti v päte, dočítal som sa o plantárnej fascitíde a kostných ostrohách. To sú kostné výrastky, ktoré sa začnú tvoriť na päte pod plantárnou šľachou za účelom zamedzenia úplného oddelenia šľachy od pätnej kosti. No ani to nieje zárukov toho, že sa ti to nemôže stať. Nedávno som od kamošky počul, že jej známemu sa pri profi športe odtrhla celá plantárna šľacha od päty! Auč!
Na internete som sa ďalej dozvedel, že plantárnu fascitídu je veľmi ťažké preťažiť, kedže slúži ako prvý tlmiaci bod pri správnom došľape a tak je veľmi odolná. Zároveň je ale veľmi ťažké nájsť správny a hlavne účinný spôsob liečby. Ani tak slávny trailový bežec, ako Scott Jurek, autor knihy “Eat and run.”, ktorý je vegánom a fyzioterapeutom, nevie presne, ako liečitťplantárnu fascitídu a sám si s jej liečbou čo to užil. Takisto novozélandská trail bežkyňa Anna Frost si minulú sezónu s týmto zranením nevedela poradiť celých sedem mesiacov. Na internete je tých rád, ako plantárnu fascitídu vyliečiť je veľa, no väčšinou nefungujú. Teda aspoň nie na chronický stav plantárnej fascitídy a dovolím si tvrdiť, že klasické postupy, ako rolovanie tenisovej loptičky pod chodidlom, zdvíhanie prstami na chodidle rôznych predmetov zo zeme, posúvanie uteráka, ľadovanie, chodenie po kamienkoch naboso, strečing, atď. účinne nepomáhajú ani na začínajúce bolesti plantárnej fascitídy. Osobne som tieto rady poradil ľuďom okolo mňa a bolesť im úplne neustúpila.
Ako plantárnu fascitídu úspešne liečiť?
(Tu sa podelím o celú moju cestu hľadania postupov liečenia. Skrátená verzia už úspešnej liečby je nižšie v konkrétnom postupe, či úplne dole vo videonávode. Odporúčam si to prečítať celé, lebo niekomu sa môžu hodiť aj iné postupy, ktoré neboli pre mňa účinné, no pre neho účinné byť môžu.)
Problém u plantárnej šľachy je ten, že je to asi jediná šľacha na tele o ktorej viem, že sa nevylieči tým, že človek prestane úplne behať. Na to, aby sa mohol zápal liečiť, táto šľacha sa musí dostatočne prekrvovať. Preto sa niekomu podarí dosiahnuť vyliečenie pri prvých problémoch tými základnými cvikmi. No kedže bežci často tieto prvotné krátke bolesti prehliadajú, ich stav sa zhorší a potom klasické cviky na prekrvenie nepomáhajú. Také ľadovanie päty pomáha akurát na lokálne potláčanie zápalu, no problém to neodstráni, akurát šľacha prestane na krátky čas bolieť a po potlačení zápalu je skôr kontraproduktívna.
Skúšal som aj chôdzu naboso po kameňoch, či beh v minimalistických topánkach s veľmi tenkou podrážkou, no ani to nepomohlo. Práve naopak, ihneď to zhoršilo môj stav niekoľko násobne.
Po tom, ako som natrafil na určité strečingové cvičenia a jednoduchú masáž chodidla, achilovky a lýtka sa bolesť zmenšila, no po nejakom čase som bolesť cítil ešte väčšiu a to aj pri chôdzi behom dňa, či v kľude.
No dalo mi to dobré základy, ktoré som využil neskôr pri účinnej liečbe. Vtedy som išiel na RTG vyšetrenie, lebo som sa obával už hore spomínaných kostných ostroh. Mal som totiž bolestivé miesto napuchnuté a cítil som v tom mieste tvrdú hrudku. RTG neukázal žiadnu ostrohu, no bral som to ako varovný prst.
Vtedy som sa rozhodol už neskúšať udržovať tréningové zaťaženie a už som behával viacmenej iba na to, aby som zabezpečil flexibilitu šľachy. V mojom prípade to bolo 50 km/týždeň a za jeden tréning som behával max. 1 h. Skúšal som behať dlhšie behy, no po hodine behu som už opäť cítil bolesť v päte. Takisto som skúšal behať dlhšie, no vo veľmi pomalom tempe 7 min/km a aj tak som cítil bolesť v päte.
Na internete som si našiel ortopedickú vložku do topánok Twinheel, no ani tá mi poriadne nezabrala, aj keď zmiernila bolesť. Vtedy som sa pohrával s myšlienkou, či nebude lepšie prezuť do pohodlnejšej a mäkkej bežeckej topánky, lebo keď som mimo behu chodil v klasických topánkach, šľacha ma bolela aj počas chôdze. Vtedy som si objednal a začal používať bežecké topánky od NB Fresh foam Trail v ktorých som po hodinovom behu konečne necítil žiadnu bolesť v päte. Keď som ale pridal dĺžku behu, či rýchlosť, bolesť sa po behu opäť vrátila a bolesť som cítil aj behom dňa. Vtedy som sa opäť začal iné spôsoby liečby a kedže som už mal skúsenosti s klasickými, neúčinnými postupmi, začal som venovať pozornosť pre mňa na začiatku menej dôležitými. A to spôsobom prekrvenia spodnej časti nohy cez tvz. spúšťacie body (trigger pointy). Týždeň predtým som mal stretko s Docentom Rasťom na UPJŠke v Košiciach, ktorý mi ukázal trigger pointy, ktoré by mali pomôcť s liečbou plantárnej šľachy, no zabudlo sa na jeden najdôležitejší a tak som s týmto spôsobom po pár dňoch prestal, lebo to nebolo takto účinné.
Keď som začal mať po týždni bolesti už aj počas chôdze, opäť som sa poriadne pozrel na videá, ktoré liečia plantárnu fascitídu. Tu som našiel skoro všetky trigger pointy, ktoré mi ukazoval aj Rasťo, no tentoraz tu bol ešte jeden navyše. Ten na ktorý vtedy Rasťo zabudol. Keď som na neho zatlačil, tak mi bolesť v šľache zišla na 20% pôvodnej bolesti a to už po dvoch minútach! Tu som sa dozvedel, že vytváraním prílišného tlaku na lýtka a achilovky sa tie sťahujú a tým ťahajú pätu smerom na hor. Tým sa plantárna šľacha ešte viac napína a pri extra ďalšom výkone sa preťažuje. Zároveň som už vedel, že preťažovaním týchto šliach a svalov sa v nich vytvára zjazvené tkanivo, ktoré ešte skracovanie znásobí. Preto je veľmi dôležité popri stláčaní spúšťacích bodov, ktoré zlepšujú prekrvenie, ešte zlepšiť toto prekrvenie rozbíjaním zjaveného tkaniva príslušnou masážou. Tak zásobím plantárnu šľachu dostatočne krvou, ktorá do nej donesie živiny na jej úspešnú liečbu.
Najideálnejšie je si to dať masírovať niekoľko krát denne od dobrého fyzioterapeuta, no človek si to našťastie vie urobiť celkom kvalitne aj sám.
Následne s kombináciou kratších a pomalších behov v mäkkej topánke liečba postupovala raketovým tempom. Už po dvoch dňoch som plantárnu šľachu skoro vôbec necítil, tak som opäť začal behať dvojfázovo, no stále pomalšie a nie príliš dlhé behy. Žiaľ nová mäkká botaska NB fresh foam sa mi po 150 km hore roztrhla a tak som ju poslal na reklamáciu. Vtedy som si opäť obul minimalistickejšie Inov8 X-talon, ktorý je asi v tom čase najmäkší model značky inov8. Ihneď po behu som opäť cítil starú známu a to poriadne výraznú bolesť v plantárnej šľache. Druhý deň ráno som si zabehol jeden spoločný, na mňa veľmi pomalý beh po ktorom som opäť cítil bolesť a tá ostala aj počas dňa. Čiže behom v tvrdej topánke to takto ďalej nepôjde. Ešte v ten deň som si zháňal v kamenných obchodoch v Košiciach poriadne mäkké bež. topánky, no nič poriadne som nezohnal a čakať na internetovu zásielku som nechcel. Tak som si zohnal aspoň trailovu botasku od firmy Mizuno, ktorej podrážka vyzerala, že vydrží aspoň zopár stovák kilometrov, aj keď nebola taká mäkká, ako Fresh Foamy. Stačí mi to ale na čas, kedy sa mi nevrátia Fresh foamy po reklamácii.
V mizunách to nebolo ono, no po behu som už tak šľachu necítil, no stále ešte bolela po tých dvoch behoch v Inov8toch. Po týždni som išiel jeden 3 h skupinový trailový beh po ktorom sa to opäť zhoršilo. Plán behu bol na max 1,5 h, no pri veľkej skupine sa plány menia.
Po tejto skúsenosti som sa vrátil opäť k behu v max. dvoch fázach a bolesť šľachy opäť klesla na 20% pôvodnej bolesti. Cítim ale, že nutnosť veľmi mäkkej bežeckej topánky na úplne vyliečenie je viac než nutné. Zatiaľ som Mizuná zmäkčil ešte jednou športovou vložkou. Je to síce také núdzové riešenie, no pomáha a zbytočne netreba kupovať ešte jeden pár bežeckých topánok. Predsa len by som sa po doliečení chcel vrátiť späť k minimalistickejšej obuvi.
Tu je postup, ktorý mám overený a považujem ho za najúčinnejší:
(keď sa začne aplikovať ihneď po počiatočných bolestiach v päte, bolesť ustúpi úplne vo veľmi krátkom čase! Neviem ale, ako sa táto liečba osvedčí pri kostných výrastkoch-ostrohách. Budem rád za spätnú väzbu.)
1. Stláčanie trigger pointov a účinná masáž spodnej časti nohy. Prikladám môj video návod v spodnej časti článku
 
   – tento postup je dôležité opakovať aspoň 4 x denne, no najlepšie každú hodinu;
2. Ak už prejde bolesť stláčania na trigger pointy, až potom začať so strečingom!
   – zo začiatku stláčanie trigger pointov sprevádza ostrá bolesť v týchto bodoch, no ta po max dvoch dňoch prejde a potom už treba na ich stláčanie použiť oveľa väčšiu silu. To je práve čas, kedy sa môže začať opäť so strečingom. Dovtedy by bol strečing kontraproduktívny, lebo ten by poškodené trigger pointy ešte viac posťahoval;
3. Masáž druhej osoby spodnej časti nohy, ale aj zadného stehenného svalu-hamstringu
 
  – prakticky sťahovanie päty a tým aj namáhanie plantárnej šľachy môže spôsobiť už stiahnutý spodný chrbtový sval, ďalej sedací, zadný stehenný, lýtkový sval, takisto stiahnutá achilovka. Od kolena dole si vieme hĺbkovú masáž urobiť celkom dobre aj samy. No od kolena vyššie to už môže byť celkom výzva. Pomôže tvz. roller, no ani ten sa nedostane do hĺbky a tak je dobre si to nechať pomasírovať od partnera, či nejakého maséra. Nieje to nutnosť, no pomôže to;
4. Pred behom, či počas dňa ako dolnkovú masáž chodidla použivaj tvrdú tenisovú loptičku
    – stúpaním a rolovaním bosej nohy po tvrdej tenisovej loptičke zlepšujeme prekrvenie. V prípade zápalu to nerobiť;
5. Začni behať v čo najmäkkšej topánke. Takisto používať mäkkú topánku mimo behov, ako bežnú           obuv
    – toto je veľmi dôležitá vec, kedže sa tak na už podráždenú šľachu nevytvára ďalší silne dráždivý           tlak;
– ak úplne mäkkú topánku nemáš, mohlo by stačiť, ak vložíš do topánky ešte jednu športovú                 vložku z iných bež. topánok. Nefunguje to ale na minimalistické…skúšal som to aj s tromi                   vložkami a a stále to bolelo;
6. Spomaľ a skráť dĺžku tréningu na max. 1 h, alebo podľa doterajšej kondičky
 
   – ak sa beží rýchlo, či príliš dlho, tlak na už podráždenú šľachu sa zvyšuje;
7. Na úvodné behy pri liečení nebehaj príliš ostré stúpania

   – pri behu do ostrého stúpania sa beží viac na špičky a to ešte viac ťahá plantárnu šľachu. Toto ale        po krátkej dobe liečby (po par dňoch) bude zanedbateľné, no ak chce človek rýchle liečenie, radšej      kopce nebehať vôbec;

8. Kneippov kúpeľ

   – úplne nejlepšia vec, ktorá môže v nejakom SPA byť. Nerobiť to vtedy, kým je ešte plantárna              šľacha zapálená, ináč bude bolieť ešte viac. Hocaký človek používa najčastejšie chodidlá, na              ktorých stojí, chodí a na ktorých sú nervové zakončenia skoro celého tela. Tým, že chodidlá                namáhame, zaslúžia si skvelý relax. Už pomerne dávno som tip na správne prevádzanie tohoto            relax cvičenia dostal jedného prevádzkara kúpeľov, tak tento tip posúvam ďaľej: začínať a končiť      stále v studenej vode; v studenej vode prešľapovať 30-45 sekúnd (najlepšie po kameňoch, ktoré          by správne mali obsahovať obe nádoby s teplou aj studenou vodou-je to na lepšie stláčanie trigger      pointov v chodidle a tak lepšie prekrvenie); po studenej vode prejsť do teplej až horúcej vody a          tam prešľapovať 1:30 min; toto celé opakovať min. 5 x; Takýto kneippov kúpeľ sa dá urobiť                aj doma s lavórmi s teplou a studenou vodou; poprípade prešľapovať aspoň v studenej vode v              potoku. Po behu je to super relax!
Tento postup je dobre dodržiavať celý, lebo nerešpektovaním niektorého z dôležitých bodov môže trvanie liečby predĺžiť. Osobne som toho názoru, že najlepšie by bolo popri tomto postupe behávať do úplného vyliečenia max. 1 x denne. Ja som to už po počiatočných dvoch dňoch trigger pointovej liečby, kedy mi bolesť v päte výrazne ustúpila nevydržal a kedže som mal “absťák” z dlhodobej absencii poriadneho tréningu, začal som opäť behať vo vyššom tréningovom zaťažení. Aj tak som ale postupoval opatrne a záťaž som pridával podľa pocitov. Verím, že do par mesiacov bolesť prejde úplne, no predpokladám, že to bude podobné, ako u liečby achilovky, kedy som ju ešte cítil niekoľko mesiacov po opätovnom tréningu. U tak namáhaných šliach to chce nejaký čas, kým sa vyliečia na 100%. Určite ale budem aj po vyliečení aplikovať aspoň raz denne na konci dňa. Masáž a stláčanie trigger pointov, kedže to mi zabezpečí, že sa do týchto šliach dostane dostatok krvi na ich výživu a opravu. Osobne by som nerád v minulosti zažil ešte raz nejakú takto dlhú pauzu, ktorá mi môže zmariť účasť na dôležitom preteku.
Na záver pridávam inštruktážne domáce VIDEO.
UPDATE 11.4.2016:
Po roku som navštívil opäť lekára, no tento raz som išiel k inému. Osobne som bol v tom, že ak ma rok pobolievala päťa, tak už určite budem mať kostné ostrohy, no na RTG snímku lekár nič nevidel. Dokonca RTG snímok porovnal s tým z pred roka a bol identický. Potom si všimo, ako som stál bosý na zemi, že mám vraj spadnuté klenby a odporučil mi si kúpiť ortopedické vložky do topánok na dvihnutie klenby. Nemal som čo stratit, no kedže som v minulosti skúsil jedny ort. vložky, ktoré boli ale celé tvrdé, v zdravotníckych potrebách som si opýtal také, ktoré majú mäkkú pätu. Presne také mali a stáli ma 14 euro. Po prvom behu som zistil, že bolesť bola oveľa nižšia. Po niekoľko mesačnom používaní, no v mäkkej topánke, lebo v minimalistických sa bolesť vracala sa bolesť vyratila úplne. Cítim iba malú bolesť keď neurobím strečing po viac, ako troch behoch po sebe. Človek zvykne ľahko spadnúť do starých kolají a tak som aj za túto prípomienku vďačný.
Budem veľmi rád za spätnú väzbu, či aj vám táto technika pomohla tak, ako mne.
P.s.: Ospravedlňujem sa za vzhľad článku, no pri zverejnení mi ho program dost porozladzoval, pričom v editore vyzerá pekne úhľadne… 🙁
Posted in Uncategorized.

45 Comments

 1. Ahoj Riso,
  nemas nejaku skusenost s IT band syndromom? Uz sa s tym trapim 5 mesiacov a stale bez zlepsenia.
  V klude nic necitim, ale po cca 15 min behu velka bolest na vonkajsej strane stehna tesne nad kolenom. Akoby mi tam kol vrazil. Uz zacinam naozaj zufat. U ortopeda ziadna pomoc, obstrek do krizov a na nohu sa ani nepozrel…
  Tibor

 2. Ahoj, vdaka za info. Som zo Ziliny, ale vyskusam nieco pohladat tu. Snad sa niekto najde…ozvem sa na mail este s otazkami.

 3. cau, vdaka za postup, navod aj video.
  Spominam si z tvojich “rannych” postov, ze si vtedy velmi nestrecoval. Nemohla sa ta plantarna f. pretazit aj kvoli tomu, ze si nerobil strecing pred/po behoch ?

  • Cau Rasťo,
   áno mohla, no povedal by som, že vtedy som urobil viacero chýb, vďaka ktorým som sa dopracoval k preťaženej plantárke.

 4. Ahoj, Tibore.

  mel jsem problem s iliotibialnim traktem a pomohla mi elektrolecba a klid. Po dvou tydnech klidu a elektrolecby jsem uz nepocitoval bolest pri chuzi. Po 6ti tydnech opet beh bez bolesti. Fungovalo to nejprve na pravou, pak i levou nohu. Az se zbavis bolesti, tak bych doporucil posilit svalstvo v oblasti kolene. Jako prevence je dobry i hluboky drep, vydrzet v nem aspon 1 minutu.

  Preji hodne zdaru!

 5. Určite to skúsim aj ja, keďže mi to liečili 5 týždňov injekciami, potom primárka povedala, že počas reha mám začať behať ísť proti bolestí, ale tú bolesť stále mám. Na mäkkom povrchu menej. Takže mám si kúpiť aj športové vložky? Bojujem s tou bolesťou už 3 mesiace, nie je až taká ostrá ako pred, ale ešte cítim hlavne pri behaní do kopca.

 6. Vynikajúci článok, nezavádza, nepresviedča, neponúka zázraky, a odborne je tiež OK. Len tie “trigger pointy” – v slovenčine máme pekné výrazy: tlakové, či reflexné body, tak prečo používať “vychytené” anglické výrazy…

  P.S. – Odkiaľ si bral Freshfoamy? Hľadám už dva mesiace a nejako sa mi nedarí natrafiť na obchod na Slovensku. Máš ešte nejakú obľúbenú “mäkkú” alternatívu?

  Všetko dobré.

  • Cau Janči,
   to bol aj ciel toho článku.
   Na Freshfoamy sa vykašli a radšej si zožeň Pearl Izumi N2jky. Freshfoam by sa ti aj tak po takých 150. km začali trhať.
   Drž sa.

 7. Super článok, ja sa trápim s výrastkami na pätách, ale mám pocit, že väčší problém bude v preťaženej plantárke… Tiež som všeličo skúšala a súhlasím, že masáž s voľným behom v mäkkej obuvi a po mäkkom povrchu pomáha. Ja behám v ON-kách alebo Boostoch. Trigger pointy určite vyskúšam, lebo po polmaratóne (hoci sa mi bežalo fajn a dala som osobák), už druhý deň krívam 🙁 , tak aspoň bicyklujem… Dúfam, že takáto “liečba” zaberie, fakt sa teším na MMM i keď celý maratón tento rok riskovať nebudem.

 8. Veľmi dobrý článok. Tiež som sa crcal s bolesťami paty a achillovky a nakoniec mi diagnostikovali plantárnu fascitídu. Ja len doplním, mne sa s bojom s plantárnou fascitídou veľmi osvedčili dánske bežecké vložky Medicovi Sport.

 9. Vojenska nemocnica Ružomberok, MUDr.Masaryk,stačila jedna injekcia pod rontgenom a ostroh bol preč

 10. Nazdar, tak ja dnes zacinam…
  idem podla sablony, asi pol roka sa my prejavovali symptomy, ako ranne bolesti tak ako to popisal Richard. Az to asi pred tyzdnom doslo do stadia, ked neviem stat na lavej nohe a o nejakom cvicenni, alebo behu ani nehovorim. Po tyzdennom bludeni na nete a google som sa dostal k tomuto clanku. Rano som zacal praktizovat a hned som pocitil ulavu, ako som dopadol napisem dufam v blizkej buducnosti… zatial dik
  Rado

 11. ahojte,
  takze presne ako comment nado mnou, 2-3 mesiace rano lahke pobolievanie achiloviek, lava viac, a teraz som dospel k stavu kedy ma na tej lavej nohe boli pata zospodu, behat stale mozem ale citim to v posledynch dnoch coraz viac, narazil som na tento clanok, vyskusal som, nahmatat a zatlacit reflexne body body a pocitil som okamzitu ulavu, takze doma budem skusat viac. Dam vediet.

 12. https://youtu.be/gXdlPuKfyXs

  Trápil som sa PF takmer 6 mesiacov. Dost som si o tom naštudoval a najdôležitejšie je pochopiť ze ide o zanedbanie strecingu a šľacha ani nieje zápalena ale stiahnutá a nie iba ona samotna ale celé spektrum svalov a šliach noh. Teda je potrebný strecing hamstringu podkolenia, achilovky ako ajsamostatneho chodidla. Ja som to robil hankami ruky alebo aj valčekom na cesto. Ak ma niekto problém napíšte vysvetlím podrobnejšie.

 13. Richard, vdaka za clanok, skusam tie body treti den. Bolest nie je uplne fuc ale vyrazne zlepsenie. Sice nerespektujem vsetko ale citim sa omnoho lepsie.
  Doporucujem pretahovanie clenku ako na poslednim videu v komentoch..

  Vrele doporucujem tento tvoj postup

 14. Ja som tiež mala silné bolesti paty ,robila som si masáže noh,tabletky ibobrufen nič mi nezaberalo achilovka bolela stále asi 6mesiacov.Skusila som obyčajnú mletú škoricu ktorú som si zamiešala do jogurtu,na druhý deň mi bolesti povolili .Škorica mi cez noc prekrvila svalstvo.Tak si dávam jednu polievkovú lyžicu škorice zapijem vodou alebo zmiesam z jogurtom a bolesti sú preč.

 15. Mojmu 9 rocnemu synovi zistili naznak haglundovej päty.Bolo to v dosledku nedostatocneho dokrvovania päty.Urcite tuto techniku vyskusam.Horsie bude vlozit mäkke vlozky pretoze tancuje balet a do cviciek bude tazko vlozit mäkku vypln ktora cvicku nebude stahovat dole.Ak mate napad ako to vyriesit budem vam velmi vdacna.Uz teraz som pretoze ste nam dali nadej ze moze tohtorocnu choreografiu na ktoru sa tak tesil naozaj aj nakoniec odtancovat.Dakujeme.

 16. Pekný deň prajem.Vyskúšala som,presne podla videa a inštruktáže,vymasírovala som si lýtkové šĺachy,postláčala body na plantárke,prvotná besť naozaj veľká,ale postupne odznievala,presne ako si napísal v článku a vo videu.Som ti vďačná za vzácne rady,človek si ušetrí kopec času a bolesti kým sa jej zbaví.Na tvoje príspevky som natrafila nahodou a urcite si ich vsetky precitam.Behu Zdar!Denisa

 17. Ahoj Richard,
  Pata ma pobolieva mozno 2-3tyzdne, posledne dni sa to zhorsuje. Dnes to bolo velmi vyrazne a neprechadzalo to ani v pokoji ani rozchodit to neslo. Prave som skusila masaz a stlacanie podla tvojho navodu a naozaj citim ulavu, aj to “rozprudenie krvi v pate”. V o 4 dni ma caka 17km beh, tak dovtedy budem intenzivne masirovat a potom dam vediet ako to zafungovalo;)

 18. Ahoj Richard, super clanok, dakujem! Zrazu mi to dava zmysel…ta moja bolest od bedry, stehno…a teraz pata…este v kombinacii s prechodom na barefoot… 🙁 zaujima ma v com behas teraz? Mam objednane minimalisticke Inov8…ale tym si asi nepomozem …dakujem pekne! R

 19. RIchard, skvelý článok a návod, ja akurátne riešim problem so spadnutou klenbou a zároveň uvolnený členkový kĺb. Bolesť začala pred 10mesiacmi, najskor som dostal od lekarky magnet. liečbu tá nezabrala, potom pichla do uvolneného kĺbu Sportvis. Moc to nepomohlo, následne som navštívil dalsich 2 doktorov a chodim k fyzioterapeutke kde to dávame postupne dokopy. V dohladnej dobe idem na podologiu kde mi spravia presne meranie doslapu a na zaklade toho vymodeluju nove vlozky do topanok, Samozrejme musim cvicit a posilovat slachy okolo členku či už z vonkajsej alebo vnutornej strany. Tento rok bez pretekov a len obcas beham (tyzdenne do 60km) niekedy noha drzi bez problemov, ale vacsinou okolo 12-14km zacne boliet, to musim spravit krátky strecing a viem ze trening skoncil. Trigger pointy stlacam, tenisak pouzivam tiez aj ked to nie je 4x denne ale iba raz. No na zaklade tvojej skusenosti skusim 4x denne a snad sa coskoro dostavia lepsie vysledky. Doporucujem ak mal niekto vytknuty clenok a beha tak posilovat clenky.
  Diky este raz za navod a video.

 20. Richard srdečná vďaka! Do týždňa som sa podľa Tvojich rád a videu vyliečil, preto okamžite píšem. Bolesť úplne prestala. Ťahám už siedmy krížik a ešte som tú bolesť na päte nemal. Asi v polovici októbra, keď vrcholilo babie leto urobil som dosť ťažkú vysokohorskú túru vo Vysokých Tatrách, kde som si poriadne ponaťahoval achilovku. To len predpokladám. Hlavne som zasa dobre na tom a vďačím za to Tebe.

 21. Ja som začal behať na boso, alebo vo vibram five fingers a akoby zazrakom bolesti chodidla a chrbata ustupili, vždy som si kupoval najkvalitnejšiu obuv, len ľutujem toľko vyhodených peňazí za nič, len som naletel reklame, toto všetko čo akože poskytuje bežecká obuv máme poskytnuté prírodou v našom chodidle. K behaniu na boso ma motivovala kniha Born to run v čestine sa predava pod názvom Zrozeni k behu, vrelo odporučam.

  • Čau Vlado, súhlasím, že najlepší nástroj na beh je naše chodidlo a nie topánka. Akurát, že my nebeháme naboso od detstva a tak trvá pohybovému aparátu min dva roky, kým dokáže zvládať tréningové dávky mojej kategórie. Plus obrovská nevýhoda FF je v tom, že keď chceš behať na pretekoch naozaj rýchlo pri takých skalnatých behoch, tak riziko zlomeniny niektorého z prstov je až príliš vysoké a to nehovorím ani o to, že ani Tarahumarovia z knihy Born to Run nevedia vo svojich sandáloch behať rýchlo zbehy. Čiže pre mňa osobne so za minimalistickú stavbu bežeckej topánky v tom, aby mala zero drop, no to je všetko. Ostatné výhody modernej techniky použitej pri bežeckých topánkach rád využijem.

 22. Zdravim vsetkych bezcov, ak by som mohol este dolnit k tej plantarnej slache: velmi sa mi osvedcilo a teda nielen mne, ricinovy olej z lekarne, trosku za lyzicu zmiesat z lyzicou sody bikarbony a potierat bolestive miesto, samozrejme dokrvovat ako ukazoval Riso na videu, ja praktizujem aj masaz z druhej strany holene.
  Pozdravujem
  Peter

 23. Mam tiez s touto slachou.
  Bolest nastava az po dlhsej chodzi 5min.
  Mastim to Hoteminom, avsak nejako extra to nezabera preto mam elektroliecbu predpisanu.
  Pomoze to?

 24. Vdaka Richard za blogo PF ,

  veľmi pomohol , konečne som prisiel na to čo ma tak v chodidlach bolí a prečo som doteraz nevyhodil tie dve golfove loptičky čo sa mi povaľuju na polici , sú lepšie ako tenisáky .

 25. Zdravim. Kde prosim najdem spominane video? Mala som ostrohy, dala som si ich vybit a teraz sa mi na tych miestach vytvoril zapal 🙁 skusam co sa da
  Dakujem

 26. Ahoj Richarde,

  přidávám se do party běžců, kteří mají tu smůlu, že podcenili nástrahy běhání a slovo “plantarka” se stalo jejich noční můrou.
  Po nášupu obstřiků a teď i rázových vln jsem našla tvoje video – vlilo mi naději do žil a od minulého týdne cvičím každý den.
  Mám ale pár pochybností, na které se tě potřebuji zeptat, abych to dělala správně. Neboj, nebude to na dlouho 🙂
  Co je důležité zmínit – mám nejen patní ostruhu, ale už i chronický zápal. Ve videu zmiňuješ, že ty jsi tehdy patní ostruhu neměl a že některé cviky se nedělají při zánětu.
  Proto bych se tě ráda zeptala – mám tlačit na trigger point na patě (vlastně na patní ostruhu) + masírovat patu, když mám patní ostruhu, včetně zápalu? Co dělat, když už po pár dnech nemůžu najít, necítím trigger points při holeni a necítím ten efekt úlevy po jeho stlačení ze 100% bolesti na 20%, jak na videu popisuješ?

  Moc moc moc děkuju za jakoukoli odezvu, moc si jí budu vážit.

  Iveta

 27. Ahoj. Riso

  Som velmi rad ze som nasiel toto video a aj clanok. Bojujem s tymto problemom na oboch nohach uz asi pol roka a zatial nic nepomaha.
  Pustim sa teda do toho ako to popisujes a ty.. Verim ze to bude ucinne.

  Dakujem

 28. Ahoj, okamzita ulava uz po prvom cviceni… Trapim sa s tym uz druhy mesiac…
  Rovnako aj ja som mal ciste rontgeny…. a bolest vzdy nastupuje po necinnost. Dam vediet ako dopadnem 👍

 29. Ahojte,

  mal som bolesti paty ledva sa dalo dostupit. Isiel som podla tohoto clanku.
  – chladenie
  – potom vlastnorucne masaze
  – stecing, tenisova lopticka
  – po 4 tyzdnoch tychto ukonov som odbehol MMM bez bolesti s tvrdou teniskou
  – teraz uz len strecing kazde rano (5min max) a gulanie tenisovej lopticky (ked ma to napadne). A mozem behat v pohode

  vdaka Richard

 30. ja som to riesil pol roka
  15x ultrazvuk
  20x rebox
  10x biolampa
  turistika hore kopcom a chodenie po piesku tiez nezaskodi

  strecing robim kazdy den preventivne

 31. Dobru den,moja dcera hraje aktivne basket uz 4 rok,ma 12 rokov.Od maja 2018 sa teapila s bolestou kolena.Zacala od juna strecovat,balan.cvicenie,posilovannie kazdy den,klop klop koleno ustalo,no od oktobra zacala mat problem s patou.Stale bolest nastala az po skonceni tg Trvala 2-3 dni,ladovali sme a mazali.Od treningu mala par dni pauzu,opat potom tg,no problem bol opat-bolest paty.Sport.ortoped spravil rtg,bol ok,ma spadnute klenby a ploche nohy,riesime to uz dlhodobo ort.vlozkou a podpatnikom na tej nohe ,kde ma bolest paty.Nosi vysoke basket.topanky v ktorej ma ortop.vlozky,podpatnik a gelove podpatniky.Berie Colafit a rybi olej.Rada by som vyskusat vasu metodu stlacania,myslite,ze mozem jej to robit aj cez bolest??Dakujem pekne.

  • Dobrý deň Vlasta. Áno, môžete. Ide o to, aby sa dostala poriadne krv k šľache a tak treba stláčať aj tlakovej body na lýtku, achilovke a vedľa holennej kosti, ako som opisoval v článku/videu.
   Ešte otázka k tým ortop. vložkám a podpätníku: nieje vložka/podpätník na päte z tvrdého materiálu? Totiž je dôležité, aby bola použitá taká vložka na oporu klenby, aby mala na päte mäkkú výstelku.

 32. Ano,ma tvrdu vlozku,na ktorej je aj gelovy podpatnik.Musi mat tvrdenu vlozku koli spadnutym klenbam.Mavala dovtedy makku vlozku,no klenby sa nenapravali.Inak,nam sport.ortoped povedal,ze je to vplyvom aj rastu,ze ma bolesti paty,a sem-tam kolena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *