Test nových modelov športových bluetooth slúchadiel od JBL. Ktoré si vybrať?

Pred nejakým časom som dostal možnosť testovať dva druhy nových, či vylepšených modelov športových slúchadiel od značky JBL. Posledne som testoval model JBL Reflect Mini BT a JBL Yurbuds Inspire 400. Kedže som dostal od Vás super ohlasy, že Vám to pomohlo pri výbere športových slúchadiel, prikladám toto pokračovanie. Sám som bol ale prekvapený, aký posun vpred so športovými slúchadlami urobila firma JBL.

 

Začnem teda s modelom JBL Reflect Mini 2 BT (ďalej len Mini2), pretože z tejto modelovej rady doteraz používam prvú verziu.

Na modely Mini2 výrobca na prvý pohľad pri prezeraní si to na internete neurobil až tak zásadné zmeny. Výdrž baterky predĺžená z 8h na 10h, kovové prevedenie niektorých častí, malé softwarové zmeny a o jednu veľkosť nástavcov do uší navyše. No ak sa to človek má po prvý krát v rukách a v ušiach, tieto zmeny sú zrazu oproti prvému modelu obrovské.

Prvá zmena je to kovové prevedenie, ktoré je fakt premakané a na slúchadlách sa po dlhšom používaní už nezosúva pogumovaná časť pri ušiach, ako to bolo pri prvom modely, lebo tu to je celé v pevnom prevedení. Čiže to fakt potešilo, no človek si to uvedomí až po dlhšom používania. Pri stláčaní tlačidiel je to uveľa pohodlnejšie, ako pri plastovom prevedení u prvého modelu. Čiže palec hore aj k tomuto.

Druhá zmena je tretia veľkosť nástavcov do uší(oproti dvom pri prvom modely) v praxi znamená to, že slúchadlá v ušiach držia ešte oveľa pevnejšie a zvuk je tak oveľa čistejší. Aj keď už tak nieje počuť okolitý zvuk, kvôli bezpečnosti, ak človek beží/bicykluje po ceste. Mne ide aj tak viac o kvalitnejší zvukový prenos, ako o bezpečnosť, ktorú si aj tak stále sledujem zrakom. S tesnejšími nástavcami sa mi už nestalo, aby som si pri prepínaní skladby počas behu povytiahol slúchadlo z ucha.

Tretia zmena je predĺžená výdrž baterky, čo je super pre dlhé túry, tréningy, či preteky. Osobne pri pretekoch do 16h mi taká výdrž baterky postačuje, kedže nie počas celých pretekov mám chuť počúvať hudbu. Niekedy sa rád započúvam aj do frekvencie vlastného dychu, či zvukov lesa.

Štvrtá zmena je tá, že výrobca trochu upravil software. Keď zapnem slúchadlá, tak mi ženský hlas oznámi stav baterky a či sa slúchadlá spárovali s telefónom, alebo nie. Pri prepínaní hudby výrobca trochu predĺžil dobu, po ktorú treba držať tlačidlo na prepnutie skladby. Ide totiž o identické tlačidlo s zvyšovaním/znižovaním hlasitosti. Takže to tlačidlo treba držať o niečo dlhšie. Toto je zároveň jediná vec, ktorá ma trošku na slúchadlách škrie, lebo už mám zvyk na rýchlejšiu odozvu prepínania skladieb z prvého modelu. No je to iba o zvyku.

Telefonovanie cez slúchadlá ide super, no počas behu treba spomaliť, lebo ináč je vás počuť na druhej strane horšie. Poprípade hovoriť hlasnešie. Hovor sa príjíma a ukončuje cez ovládacie tlačidlo na kábli.

Na záver musím spomenúť jednu vychytávku, ktorú výrobca pridal na kábel spojujúci obe slúchadlá. Ide o malú klipsňu pomocou ktorej si viem spojit kábel a tak ho za hlavou skrátiť. Ide o to, že bez toho mi niekedy vadilo, že sa mi kábel vzadu na krku zamotal do šňúrky od prívesku, čo nosím na krku. Takto ani kábel vzadu na krku necítim, lebo sa skoro vôbec nehýbe. Kábel spájajúci slúchadlá je tiež reflexný, ako to bolo pri prvom modely, čo je výhoda pri večerných behoch popri ceste s motorovou premávkou.

Tento model teda veľmi milo prekvapil až po rozbalení a používaní. Predtým by som neveril, že to bude zlepšenie až o toľko.

Pri tomto modely platí to, že ak človek vypne na telefóne Bluetooth, tak sa slúchadlá vypnú automaticky po chvíli tiež.

Obrovská výhoda oproti prvej verzii je v tom, že už 15 min nabíjania vystačí na hodinu prehrávania.

Tento model si viete objednať napríklad TU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druhý testovaný model je JBL Reflect Contour 2.

Jedná sa o takmer identický model, ako Mini2, no s tým zásadným rozdielom, že je pri každom sláchadle ešte bezpečnostný háčik za ucho. To je teda hlavný rozdiel. Zvyšok je identický, čiže tiež kovové prevedenie, tri nástavce do ucha a všetko ostatné, čo som spomenul vyššie. Akurát, ten zvuk nieje tak izolovaný, ako to je pri Mini2, skôr rovnako, ako to bolo pri prvom Mini modely.

Tento model som mal možnosť testovať aj na Skyrunningových pretekoch, kde sme často behali cez spadnuté stromy s trčiacimi konármi a zo dva krát sa mi podarilo káblom slúchadiel zachytiť o tieto konáre. Slúchadla sa z ucha ani nepohli a veľkú zásluhu na tom mali presne tie háčiky za ušami. Bol som veľmi prekvapený, ako som nemusel nič so slúchadlami riešiť počas celých pretekov. Takže čo sa mi na prvý pocit zdalo, ako nevýhoda, na seriózne pretekanie som si zamiloval práve tento model. Model Mini2 budem mať ako zálohu na preteky, či bežné tréningy, či používanie do mesta 🙂

Príjímanie hovorov a telefonovanie funguje rovnako, ako u vyššie spomenutého modelu Reflex Mini2.

Aj pri tomto modely je kábel spájajúci slúchadla reflexný, takže vás bude spoľahlivo zozadu vidno už z diaľky, či ak človek vypne na telefóne Bluetooth, tak sa slúchadlá vypnú automaticky po chvíli tiež.

Tento model si viete objednať napríklad TU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oba hore spomínané modely športových slúchadiel sú vodeodolné s certifikáciou IPX5, no netreba sa báť ani silného lejaku, lebo tie som zažil v tropických oblastiach niekoľko, či Tatrách a ani raz mi JBL slúchadlá nezahaprovali, kde malý prehrávač od Applu nevydržal. Samozrejme treba mať aj vodotesný telefón, alebo ho mať v nejakom nepremokavom obale, ináč vám vodeodolnosť JBL súchadiel bude k ničomu.

 

Verím, že Vám tieto moje posrehy z praxe pomôžu k výberu pre Vás toho správneho JBL modelu športových slúchadiel.

Posted in Uncategorized.

2 Comments

  1. Pingback: JBL Endurance Sprint – Richard Zvolánek

  2. Pingback: Vybombované a skutočne bezdrôtové sluchátka JBL Reflect Flow – Richard Zvolánek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *