Športové GPS hodinky POLAR Vantage V

Prešiel už nejaký čas, čo používam tento športester Vantage V od Polaru a môžem s kľudným svedomím povedať, že konečne mám pocit, že vlastním tréningový prístroj zameraný nie na voľný čas, ale prioritne na zvýšenie kvality prípravy a ideálny prístroj na preteky.

V dnešnej dobe, kedy sa rozmáha popularita ultramaratónov, si niektoré značky už uvedomili, že životnosť baterky na jedno nabitie je pri výbere prístroja veľmi dôležitá. Tu sa Polar rozhodol nezaháľať a predstavil túto novinku, ktorá má podľa výrobcu vydržať 40 hodín pri zapnutej aktivite so záznamom GPS po jednej sekunde. Vtedy, keď som ešte tieto hodinky nevlastnil a používal som konkurenčnú značku, ktorá vstúpila na trh s maximálnou výdržou baterky 30 h, som k tejto informácii pristupoval skepticky. No už pri prvých testoch som zistil, keď som tieto hodinky porovnával s konkurenciou tak, že som behal s oboma modelmi na každej ruke zvlásť, že to nie je iba výmysel výrobcu. Po 6h behu s nastaveným 1sek záznamom GPS mi aktivita zhltla iba 16% baterky, čo je niečo vynikajúce. Bál som sa totiž, že počas Tatranskej výzvy budem musieť v lete hodinky priebežne dobíjať. Plus na jednom fanpagi od českého cestného vytrvalca Radeka Brumera som videl jeho test, pri ktorom dosiahol 35h aktivity na jedno nabitie. Takto isto sa mi test potvrdil týždeň po týždni a v konečnom dôsledku pri tréningovom zaťažení nabíjam hodinky po 6. dni používania, kde nabehám po kopcoch v priemere 160 km/týždeň a s vypnutými notifikáciami. So zapnutými je to o jeden deň menej, a to mi vibrujú hodinky tak 150x za deň.

Ďalšou skvelou novinkou, čo mňa presvedčilo, že sa mi oplatí vyskúšať tento model, je prvý integrovaný bežecký wattmeter. To je prístroj na zmeranie sily, ktorou pri behu zaberáte. A to je niečo, čo sledujem počas tempových behov, či pretekoch spolu s pulzom a aktuálnou rýchlosťou. Wattmeter mi vie k pulzu dať druhú spätnú väzbu, ako veľmi viem pri tempe/pretekoch pritlačiť a ako dlho dokážem určitý počet wattov udržať. Potom si to viem spätne rozanalyzovať v premakanej appke od Polaru.

Keď sme už pri appke Polar Flow, tak tam si človek môže super prehľadne pozrieť všetko, čo potrebuje, a je to hlavne všetko intuitívne a prehľadné. Také niečo som doteraz zažil iba u Garmin Connect.
V mobilnej appke si vie človek pohodlne nastaviť, čo chce pri tréningu sledovať a na akej obrazovke. Pre mňa osobne je super denný prehľad aktivity, spánku v noci, či siesty cez deň, čo hodinky automaticky zaznamenajú a rozlíšia od toho, keď človek napríklad iba číta knihu, či pozerá film. To som ešte u predchádzajúcich značiek nezažil a naozaj mi chýbalo sledovanie kvality spánku, a to aj zo siesty.

Keď sme pri už pri sledovaní kvality spánku, tak mi pri top modeloch od iných značiek veľmi vadila objemná veľkosť modelu. V noci mi tak na ruke hodinky prekážali a musel som si ich na noc dávať dole z ruky, a tak nočný záznam spánku nebol žiaden. Takisto to bolo s komfortom pri behu. Človek stále cítil, že má niečo ťažké na ruke. Osobne som si na to musel zvyknúť, no keď som testoval Polar hodinky klasicky na ľavom zápästí, a model od inej značky som si prehodil na druhé zápästie, ich váhu som cítil celý čas a mal som aj nepríjemne otlačenú kosť pred zápästím. Pritom Polar hodinky som necítil vôbec. Ich hrúbka je totiž minimálne o tretinu menšia. Nechápam, prečo sa potom veľkosť konkurenčných top modelov argumentuje veľkou baterkou a barometrom, keď Polar Vantage V má to isté, no rozmerovo sú menšie. V noci hodinky na ruke necítim vôbec, čo je ďalším benefitom.

Táto novinka od Polaru má prakticky všetko, čo majú top modely konkurencie, a k tomu niečo navyše:

 • dotykový display, ktorý je príjemný na ovládanie
 • barometer
 • výdrž baterky 40 h so zapnutým 1 sek GPS záznamom
 • prvý integrovaný wattmeter
 • odolné hliníkové telo, no oveľa menších rozmerov a váhy
 • presnosť merania
 • orthostatický test na presnejšie zistenie zotavenia zo záťaže
 • smart notifikácie, ktoré výrobca posunul na vyšší level
 • výber z prednastavených “milión” športov
 • aktuálny prehľad progresu, či naopak spolu s VO2MAX hodnotou
 • na hlavnej obrazovke si viete prepínať obrazovky s hodnotami: koľko času prešlo od poslednej aktivity (super pre viacfázový tréningový program), aktuálný tep s najnovším vstavaným šesťdiódkovým senzorom, aktuálny tréningový stav, ktorý sa upravuje po každom tréningu, denná aktivita, doba posledného spánku a obrazovka s logom Polaru a hodinkami. Každá z týchto obrazoviek zobrazuje takisto čas a dátum.

Teraz by som chcel vyzdvihnúť kvalitu prevedenia orthostatického testu. Testuje sa to iba cez hrudný pás, čo ako keby výrobca uznal, že ani najnovšia technológia vstaveného pulzmentra ešte nie je úplne top. Človek najprv leží nejaký čas, kedy hodinky snímajú pulz. Potom mu hodinky dajú vibráciou a zvukom znamenie, že sa má postaviť, a tak stojí ďalšiu chvíľu až do ukončenia testu, kde hodinky vyhodnotia, ako je na tom kardiovaskulárny systém a následne odporučí, či je človek zregenerovaný a môže ísť naplno trénovať, alebo naopak, že nie je zregenerovaný, a má si dať niečo ľahké, alebo úplné voľno. Tu som to sledoval v rôznych fázach tréningového zaťaženia a test som robil najčastejšie ráno, čo odporúča aj výrobca. Hodnoty kľudového tepu sa menili, a niekedy boli aj o 10 úderov rozdielne. Čo bolo ale pozoruhodné, je fakt, že použitý algoritmus to nejako neovplyvnilo, a aj keď som mal v kľude niekedy ráno vyšší tep, hodinky mi z nameranej hodnoty od postavenia sa a následného ukľudnenia tepu v stoji dali v závere odporúčanie na kvalitný tréning, lebo môj srdcový systém bol zregenerovaný. A keď som bol následne behať, tak sa mi behalo tempo vynikajúco. Na druhej strane mi pri náročnom týždni hodinky po teste ráno odporúčali deň ľahkého tréningu, a keďže som chcel tento test podrobiť skutočnému testu, išiel som náročný tempový beh. Výsledok bol ten, že aj napriek tomu, že sa mi tempový beh išiel pomerne dobre, následné štyri dni som nebol schopný v tréningu nič iné ako klusať, a cítil som sa aj po zobudení po 9. hodinách spánku každé ráno totálne rozsekaný. Vtedy som si povedal, že waw! Koľkokrát som tak zbytočne tlačil v minulosti na pílu a následne sa čudoval, prečo mi to v ďalších ďňoch na tréningu nejde. Vidno, že Polar majú na starosti ľudia, čo sa tomu naozaj rozumejú. A ja som im za to veľmi vďačný.

Nasledujúcou kapitolou sú smart notifikácie z mobilu. Toto bolo trochu sklamanie, že Polar vydal hodinky bez tejto funkcie pred Vianocami, no s tým, že to v januári doplnia v ďalšom update. Stalo sa tak až v polovici februára. Zato prišli s celkom príjemným prevedením. Smart notifikácie mimo aktivity idú stále, kdežto počas aktivity sú vypnuté, čo iba pridáva na dôležitosti sa sústrediť na športový výkon na 100 %, alebo ich vypnúť úplne. Aj napriek tomu, že mi hodinky kvôli sociálnym sieťam a komunikáciou s fanúšikmi vibrujú 150+krát za deň, výdrž baterky to až tak neskracuje. Páči sa mi, že viem na hodinkach lajknuť na správu napr. v msgeri, či Instagrame. Takisto viem hodinkami prijať, či zrušiť hovor. Obe funkcie sú super, ak má človek telefón v nejakom vrecku. Ďalšou pre mňa novinkou je zobrazovanie prijatej smart notifikácie. Hodinky síce zavibrujú, no ak človek neotočí zápästím, aby sa na ne pozrel, notifikácia sa na hodinkách nezobrazí. Iba pribudne na dolnej časti displeya červená guľka. Tak si človek potom vie otvoriť notifikácie buď tlačidlom smerom dole alebo dotykovkou.

Ešte by som rád spomenul fyzické ovládacie tlačidlá po obvode hodiniek. Aj keď ich je spolu päť, ani raz sa mi nestalo, že by sa mi pri spánku, či tréningu aj s rukavicami, či bundou tlačidlá omylom stlačili. Super je, že hodinky majú tlačidlo na zapnutie a vypnutie krátkeho podsvietenia displeya. Slabšie podsvietenie nastane vždy, keď sa človek dotkne dotykovky, alebo otočí zápästím do určitej polohy. To sa nedá zatiaľ vypnúť, no výdrž baterky to evidentne veľmi neznižuje a pri tréningu v šere sa to zíde.

K vysokej výdrži baterky prispieva aj fakt, že na nahranie aktivity do hodiniek treba na chvíľu podržať ľavé dolné fyzické tlačidlo, takže to nejde automaticky, ako pri iných výrobcoch. Takisto baterke prospieva to, že pri autolapoch je vibrácia oveľa kratšia, ako pri iných značiek, ktoré som doteraz používal, čo ma dosť potešilo.

Na záver dodám, že hodinky na ruke vyzerajú príjemne a nezaberajú veľkú plochu, a tak ani neviete, že ich na ruke máte. Určite by som sa na všetkých tréningoch nespoliehal na novú generáciu vstavaného pulzmetra, lebo aj keď pri testoch s druhými hodinkami, kde som mal hrudný pás, výslednú priemerku ukázalo takmer identickú (odchylka 1-2 pulzy), niekedy aktuálna tepovka ukáže nezmysel. Hlavne tieto nepresnosti v meraní som zaznamenal počas tempových behov. Čiže pre kvalitný záznam stále odporúčam použiť hrudný pás.

Tieto hodinky si určite kúpia športovci, ktorí si chcú posunúť svoj tréning na vyšší level, no určite aj bežní hobby športovci, lebo hodinky sú jednoduché na používanie, ľahké a v neposlednom rade pekné.

Posted in Uncategorized.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *