Recenzia trailových topánok Altra Olympus 1.5 & Lone Peak 2.0

Pri hľadaní topánok, ktoré by boli pre mňa vhodné hlavne na aktívne doliečenie plantáriek pri maximálnom tréningovom zaťažení som sa dopočul o americkej značke Altra. Konkrétne mi ich už pred rokom doporučil Majo S. so slovami, že ak by on nemohol behať v minimalistických topánkach kvôli plantárkam, tak by išiel do Altier. Ide o to, že aj napriek dostatočnému tlmeniu má väčšina modelov tvz. Zero drop, čiže nulový rozdiel medzi pätou a špičkou. Plus majú modely tejto značky dostatok priestoru v prednej časti topánky pre prirodzenú prácu prstov pri došľape a odraze.
Problém v tej dobe bol v tom, že vtedy ich na SVK a ČR nikto na eshopoch nepredával a tak som sa k ním vtedy nedostal. V poslednej dobe sa situácia zmenila a túto značku začal predávať slovenský eshop huricansport.sk za pomerne rozumné ceny a taisto s príjemnými akciovými cenovými ponukami. 

Prvý model, ktorý som si od danej značky z eshopu odjednal bol Olympus 1.5. Ide o tréningový model s najvyšším tlmením od tohoto výrobcu. Keď som ich vytiahol doma z krabice, ich šírka ma ohromila 🙂 Ihneď som zbehol do pivnice po odložené na nekonečno Hoky one one, ktoré som ihneď porovnal. Tie majú oveľa užšiu špičku, no oveľa vyššie tlmenie. Proste celé zle. Pri Olympusoch som čakal, aké to bude s došľapom a odrazom, lebo pri Hokách mi strašne vadilo to mäkké došľapnutie a tak zbytočná strata energie. Pri Olympusoch som už po pár metroch behu po asfalte cítil ich pohodlnosť, no zároveň príjemný plynulý prechod z došľapu na odraz. Až som nechápal, ako sa im toto podarilo. V lese som sa obával toho, že pri vyššie položnej nohe od zeme bude problém s vykrúcaním chodidla na nerovnostiach pri došľape. Celkom tento problém vyriešila šírka prednej časti topánky, aj keď nie na 100%. Možno ináč by sa správala topánka u bežcov s došľapom na pätu. Pre tých si ale Altra pri snáď každom trailovom modely pripravila pomôcku pre zbehy a to výstupkom podrážky v zadnej časti topánky. Ja to nevyužívam vôbec, kedže pätu na zem ako prvú nepoložím ani pri zbehoch zo strmých kopcov.
Čo ma ale potešilo najviac, je odolnosť celého modelu. V tomto modely mám odbehnutých 950 km a nejaví skoro žiadne znaky opotrebenia. Zvršok absolútne nič a podrážka vyzerá, že ešte dá v pozode ďaľších 1000 km. Veď posúdte sami v obrázku nižšie.

Tento model osobne používam aj na tréning špeciálneho tempa na asfalte a jeho plynulý prechod z došľapu na odraz je pri tomto povrchu super, aj keď nieje určený na asfaltový povrch. Horšie to je pri zbehu v ľahšom lesnom teréne pri rýchlosti pod 3min/km. Tam som cítil, ako noha pri tvrdšom došľape a pri potrebe rýchlej frekvencie kroku už chodidlo veľmi tlačí a topánku a hľadá prirodzene, čo najtvrdší podklad pred dobrý odraz do ďaľšieho kroku. Tam sa mi stávalo, že pri rýchlom zbehu na nerovnom povrchu mi vďaka výške topánky už nohy vyosovalo do strán a zaťažovalo to ITB šľachu na vonkajších stranách kolien. To by mohlo byť nebezpečné pre dlhodobé používanie a preto som sa rozhodol tento model naďalej využívať viacmenej na pomalšie, či menej technické behy.

Napriek na prvý pohľad nevýraznom gripe podrážky tento model drží pomerne dobre aj na mokrom teréne. Horšie je to už v blate.
Výhody modelu Olympus 1.5:
-Vysoká odolnosť
-cena z eshopu huricanshop.sk 😉
-pohodlnosť pri zachovaní dostatočnej dynamiky
-zero drop
Nevýhody:

-celková veľkosť topánky(ja ich prezívam “gumáky” 🙂 )
-pre mňa nevyvovujúci model pre príliš rýchly beh v teréne kvôli nebezpečnstvu úrazu. Možno to chce iba viac tréningu, tak ale ide o tréningový model. Na rýchle behy Altra má aj iné modely. 

Druhý model, ktorý som si kúpil bol model Lone peak 2.0. Ide už o model so strednou úrovňou tlmenia, no stále s nulovým dropom. Pritom toto tlmenie je pre mňa dostačujúce. Keď som ich porovnal s Olympusmi 1.5, tak rozdiel vo veľkosti bol obrovský. Lone peaky majú síce širšiu špičku, no celkovo sa podobajú na normálnu topánku. Vybral som si ich hlavne pre ich lepší grip podrážky, kedže na stŕme výbehy a zbehy v mokrom teréne už Olympusy nestačili. Zároveň sú nižšie a tak v technickom teréne má chodidlo pri došľape väčšiu stabilitu. 

Tento model bol dizajnovaný na skalnaté hory, no ja túto topánku považujem za pomerne všestrannú. Podrážka z karbónovej gumy znesie takisto veľa kilometrov, ako podrážka pri Olympus modely. V daných topánkach mám odbehnutých 1000 km, no podrážka vyzerá, že znesie aspoň ďaľších 500 km. No popravde už nie s takou trakciou, kedže tie štuple na podrážke už mám v predu celkom zodraté. Takže ich už budem používať viacmenej na suché traily po 1000 odbehnutých kilometroch. 
Pri tomto modely sa mi stalo to, že už po nejakých 300 km sa začal trhať zvšok klasicky na prednej bočnej strane. Neviem, či to nebolo spôsobené tým, že som o niečo počas behu zavadil, pretože na druhej topánke žiadne poškodenie nemám. Tam sa začal zvršok mierne trhať až po poslednom behu, čiže po 970 km. Zvršok pozostáva ale z dvoch vrstiev, čiže namiesto toho, aby som to reklamoval som na to použil trochu kontaktného lepidla a bol po probléme. Ani po 700 ďaľsích nabehaných kilometroch sa druhá /spodná vrstva zvršku nepredrala. 
Super drží lepená podrážka spolu so špičkou. U iných značiek sa mi často pri behu v technickom teréne odlepovali špičky topánky, no u Altier držia parádne. 
Výhody modelu Lone Peak 2.0:
– vysoká odolnosť podrážky
-pohodlnosť pri behu aj v technickom teréne
-super dynamika od došlapu po odraz
-zero drop

Nevýhody:
-slabšia odolnosť zvršku


U značky Atra platí, že si treba objednať o pol čísla väčšiu topánku, na akú ste zvyknutý pri iných bežných značkách. Ja iba doplním, že o číslo väčšie si neobjednávajte, ak nechcete mať pľuzgiere, ako ja 🙂 Teda, ak to na eshope pri nejakom modely nieje doslova napísané, že si treba objednať o číslo väčší model. Tak som to videl pri nejakom triatlonovom modely.

Ja som s touto značkou zatiaľ veľmi spokojný a najbližšie skúsim model Superior a nejaký cestný model o ktorých bude ďaľšia recenzia.
Verím, že moje skúsenosti a postrehy k týmto dvom modelom niekomu pri výbere pre neho vhodného modelu pomôžu. Enjoy!

Posted in Zaujimavé.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *