Osobné tréningové skúsenosti a porovnanie Garmin Fenix3 a Suunto Ambit 3

Veľmi rád píšem tento článok, pretože aj keď sa mohlo z mojich komentárov na margo garminu zdať, že som totálne proti Garminu, no po podrobnejšom otestovaní hodiniek od fínskej značky Suunto to už také jednoznačné nie je. Teda ako pre koho. Poďme ale pekne po poriadku. Začnem značkou Garmin, pretože s ňou mám dlhoročné skúsenosti a vystriedal som štyri modely.

GARMIN FENIX 3

Postupne som pri značke Garmin prechádzal od jedného multišportového modelu k druhému, až som po častých chybách v meraní, či už nastúpanej výšky, alebo vzdialenosti dal ešte Garminu jednu šancu a zadovážil som si Garmin Fenix 3. Tieto hodinky som vlastnil okolo pol roka. Kedže som primárne bežec po lesných a občasne aj po horských chodníkoch, od hodiniek vyžadujem presné meranie nastúpanej výšky a vzdialenosti. Ako asi väčšina viete, na tom mám postavený tréning. Teda na navyšovaní odbehaných výškových metrov a vzdialenosti. Prakticky pre mňa sú tieto dva údaje spolu s meraním pulzu a času najdôležitejšie údaje na hodinkách a osobne si myslím, že zvyšok je už iba pre špekulantov, ktorým ešte nedošlo, že výsledky sa dosahujú tvrdým tréningom a nie tým, že mi hodinky ukážu, aký dlhý mám pri behu krok a pod. Ale budiš. Chápem výrobcu, že musí niečim nový model hodiniek inovovať, tak vymýšľajú stále niečo nové.

Fenix 3 je model, ktorý sa dizajnovo Garminu naozaj vydaril. Zatiaľ som nevidel na trhu hodinky, ktoré sú tak všestranné, pretože spoľahlivo fungujú ako “smart watch” a vyzerajú dobre či už pri športe, alebo každodennom nosení. Pri Garmine som bol už pri starších modeloch (Forerunner 910 XT a Tactix) zvyknutý na vynikajúcu kompatibilitu nastavení od výmyslu sveta priamo v hodinkách. To malo za následok ale občasné mrznutia hodiniek, čo ale technici celkom zvládali, lebo tí nemali problém aktualizovať software aj niekoľkokrát do týždňa. Tiež sa im podarilo výrazne zvýšiť výdrž baterky pri zapnutom Smart Bluetooth kvôli notifikáciam z telefónu. Totiž pri modely Tactix, pri zapnutom Bluetooth a dvoma behmi v daný deň hodinky večer hlásili vybitú baterku.

Pri F3 si najväčším plusom bolo pre mňa automatické wifi pripojenie ak sa hodinky priblížili na dosah známej wifi siete. To znamenalo, že ak som prišiel po behu domov, tak moje hodinky automaticky poslali moju poslednú aktivitu do Garmin Connect a tým pádom som sa o to starať nemusel manuálne. Iba som si na mobilnej aplikácií zmenil poprípade názov aktivity. A to bolo všetko. Takto som si predstavoval osobné športové smart hodinky. Problém nastal už po pár týždňoch od automatickej aktualizácie GPS modulu v hodinkách. Nastali časté nepresnosti v meraní vzdialenosti a nastúpanej výšky pri rovnakých bežeckých trasách. Nepomáhali ani aktualizácie, pretože tie väčšinou boli o softwari hodiniek a nie modulu GPS.

Výrobca uvádza, že pri sekundovom zázname GPS (druhá možnosť je až minútový záznam tvz. Ultratrac) je výdrž baterky 16 h, no pri hrudnom páse a automatickom autolape po kilometri s vibračným ohlásením tieto hodinky nedokážu fungovať dlhšie, ako 14,5 h. Preto som bol v tom, že na dlhšie ultramaratóny, či viacdňové túry v prírode je nutné prepnúť na minútový záznam Ultratrac. Ak som to urobil, naplno som to vyskúšal s kamošom Maťom pri dva a pol dňovom prebehu hrebeňa Malej Fatry (naša trasa mala cca 130 km +-8500m) Druhý deň som prepol na ultratrac, pričom Maťo na svojich Ambit 3jkách od Suunto mal zapnutý sekundový záznam. Druhý deň sme mali zabehnúť po hrebeni niečo cez 50 km. Už po 15. km sme si všimli veľkú odchylku v našom meraní. Ku koncu dňa to bolo niekde okolo 15 km rozdiel! To je skoro tretina celkovej trasy a to je už kurevsky veľa. Pričom výrobca uvádza, že tento minútový záznam je vhodný na dlhé ultramaratóny. Ak si predstavím, že bežím 109 km ultramaratón hrebeňom Malej Fatry, tak aký by bol nameraný výsledok v cieli? Taká odchylka pre 500 e hodinky tváriace sa ako vlajková loď Garminu proste neprichádza do úvahy. A to ani pre úplného bežeckého amatéra, ktorý do cieľa 100+ km horského ultramaratónu príde 10 h po víťazovi. Tomu o to viac treba presný údaj o prejdenej vzdialenosti, pretože ten už prechádza naozaj vážnymi krízami.

Povedal som si, asi ako každý, kto si tieto hodinky kúpil, že to proste technici v Garmine dajú dokopy a ešte som nehádzal kosu do žita. V lete sme boli s Bebou opäť v Cortine v Taliansku a pri horskej túre som mal opäť zapnutý Utlratrac. Povedal som si, že fajn, v lesoch a pri častých znemách výšky presnosť merania nemusí byť pri behu až taká presná, no pri chôdzi do kopca tempom 15 min/km snáď veľká odchylka nebude. Pri prvej dlhšej túre mi na vrchole hodinky odmerali nejakých 12 km. Povedal som si, že super výkon v takom čase. Keď sme ale zišli dole, na ukazovateli celkovej prejdenej vzdialenosti som mal  hodnotu 18,5 km. Čiže podľa hodiniek som si trasu dole skrátil o 5,5 km. Vtedy som pochopil, že Garmin proste hodinky pri modeloch vlajkových lodí s presným meraním robiť nevie. Pri predchádzajúcom modely Tactix bol problém s tým, že Ultratrac meral velmi nepresne vzdialenosť a nastúpané výškové metre nameral, no pri uložení aktivity už túto hodnotu znížil na minimum už priamo v hodinkách. Tento problém technici nevyriešili.

Čiže, čo sa týka modelu F3 sú to fajn hodinky pre ľudí, ktorým je jedno, že ich tréning pri sekundovom zázname bude mať sem tam o jeden, dva či niekedy aj tri kilometre menej/viac(a to už pri 10-14 km behu v lese), zároveň bude mať občasnú kazivosť/mrznutie softwaru, či nedostačujúcu výdrž baterky pre ultramaratónsku trať dlhšiu. Predsalen veľa dnešných hobby bežcov Garmin naláka skôr na premakané smart watch funkcie a bežecké funcie berú skôr, ako doplnok. Pre bežcov, ktorý sa naozaj pripravujú na horské ultramaratóny, kde tréning je postavený na niekoľkofázovych bežeckých tréningoch v jednom dni, tak tieto hodinky podľa mojich skúseností ukážu dosť nepresné údaje už pri týždňových sumároch. Nepáči sa mi, že Garmin aj napriek tomu, že má kopec peňazí len z toho, že je ich navigáciu výhradne montujú v automobilke BMW do svojich modelov áut, má jeden klasický scenár. Firma vyrobí ročne kopu nových modelov, no tie vlajkové lode nemajú vôbec otestovaný software a to sa deje až od nasratých nových majiteľov, ktorý im píšu, čo všetko sa v ich nových 500 eurových hodinkách serie. Technici síce veľa vecí často rýchlo vyladia, no doteraz som si nevšimol, že by sa im podarilo sľubne a hlavne dlhotrvajúco vyriešiť presnosť GPS. Takto si nepredstavujem, žeby mal fungovať 500 e model športových hodiniek. Ja mám byť predsa spokojný zákazník a nie zadarmo pracujúci tester ich nového modelu. To je môj záver po tom, čo som naplno vyskúšal a aj momentálne používam športové hodinky Ambit 3 Peak od firmy Suunto. 

SUUNTO AMBIT 3 PEAK

Už pri provom rozbalení nových Ambit 3 Peak od Suunto ma zaujala jedna vec a tou je nápis: “Made in Finland”. Hovorím si, že toto môže byť jedna z vecí, ktorá rozhodla o to, že tieto hodinky sú pri meraní niekde úplne inde. No má to svoje plusy a mínusy. Jednu vec má Suunto neprekonateľnú a to je presnosť GPS. Už aj preto, že ich GPS modul sa nachádza na náramku pod hodinkami a tak človek pri behu má GPS snímač nastavený vždy k oblohe. Po viac týždennom testovaní som ale prišiel na to, že to nie je tým, že tak dobre a presne hodinky merajú. Suunto má totiž pri pripojení hodiniek (káblom) k počítaču(tú mi chýba ten komfort wifi automatického pripojenia pri F3), tak vám okrem nahratia posledných uložených aktivít software v počítači nahraje aj aktuálnu polohu satelitov. A to je presne ten detail, čo robí presnosť GPS u Suunta o krok pred Garminom. Pretože, ak som hodinky vyše týždňa k počítaču nepripojil hľadanie satelitov sa z max. 5 sek zmenilo kľudne aj na 5 min. A tým som bol už pri klasickom trápnom postávaní pred behom, ako pri Garmine. Veľký rozdiel bol v tom, že ak už hodinky od Suunta satelity po tých 5. min konečne našli a zafixovali, nestalo sa už počas behu, že by ich stratili len na chvíľu, čo bolo pri F3 od Garminu celkom častá skúsenosť a to mohlo aj za tie výsledné nepresné merania.

Čo sa týka nastavenia hodiniek, tak nemali ani zdaľeka takú slobodu nastavenia, ako u F3 a aj celý ten vzhľad a použitelnosť pri aktivitách v hodinkách bol oveľa horší, ako pri Garminoch. Zato ukladanie aktivity po tréninigu a následné pozeranie uloženej aktivity v histórii v hodinkách je u Ambit 3 Peak pekne plynulé a netreba čakať dlhé sekundy, ako tomu bolo pri F3. Síce tieto hodinky vyzerajú softwareovo a aj vzhľadovo na nižšej úrovni, ako F3, no telo hodiniek vyzerá, ako pancier tanku a hodinky sa nezasekávajú, či samovoľne nereštartujú, ako pri F3.

Obrovské mínus by som dal webovej aplikácií Movescount, ktorá je celkovo dosť nepoužiteľná oproti Garmin Connect. Mobilná aplikácia, ktorá sľubuje rôzne vymakané vychytávky, ako vloženie fotky, či vytvorenie 3D “filmu” z behu je na android úplne nepoužiteľná. Túto mobilnú aplikáciu Suunto totiž premakalo pre iPhone, no akosi sa vykašlalo na silnejší trh s androidom. Takže na väčšine modelov android telefónov nejdú smart notifikácie z mobilu, čo je veľké mínus, lebo kvôli tomu si nebudem kupovať predražený mobil od Applu, kde na žiadnom modely baterka nevydrží viac, ako jeden deň.

Často počúvam od majiteľov Garmin hodiniek, že modely od Suunto sa musia nastavovať cez aplikáciu v telefóne/na webe. No keď som si ešte pri Garmin modeloch uvedomil, že ja už nastavenie nemením. Obrazovky pre bežeckú aktivitu mám nastavené tak, že ich viem použiť aj na tréning a aj na beh. A to, že keď raz za čas pôjdem na 160+ km horský ultramaratón, tak si nastavenie zmeny záznamu GPS z 1s na 5s nastavým pred behom v počítači. Pretože 1s záznam GPS mi zaručuje skutočný záznam aktivity s dĺžkou do 20 h a nie, ako pri Garmine 14,5 h. Zato 5 s záznam je takisto dosť spoľahlivý. S Maťom a jeho A3jkami pri prebehu hrebena Malej Fatry si on na jeden deň nastavil takisto 1 min záznam GPS a naše namerané hodnoty (pri mojich Fenix 3jkach) sa stále líšili. Trasu sme už mali prebehnutú rok predtým a vedeli sme, že jeho rozdiel v presnosti nebol až tak závažný, ako pri Garmine. Pritom pri Suunto je 1 min záznam pre turistiku, lebo tam je výdrž do 200 h, kdežto pri Garmine iba 50 h. Ak človek pôjde behať niečo dlhšie, tak mu stačí prepnúť na 5 sek záznam GPS a tým hneď získa 50 h záznamu. Tu ale musím podotknúť jednu nevýhodu u Suunta. Suunto majú takú funkciu, že ak sa baterka dostane na nízku úroveň, tak sa aktivita na hodinkách vypne a hodinky sa zamknú v základnom hodinkovom móde. To by bolo fajn v tom prípade, že sa zamknú na povedzme dvoch percentách, kde hodinky budú fungovat ešte dva dni, no pri tom istom modeli, no iných majiteľoch sa táto hranica mení. Mne sa napr. aktivita vypne niekde na 7. % baterky, no ak je zima, tak sa stalo, že to bolo už aj na 12. %. A to je už sakra veľký rozdiel, čo prirodzene znižuje počet hodín záznamu GPS. Ale stále verím, že záznam aktivity sa približi tých 20 h pri 1 sek. zázname GPS, pretože pri behu s F3 od Garminu som pri 10 km behu v tempe 5:45min/km prisiel o 10 % baterky. Kdež to pri Ambit 3 pri rovnakej trase je to nikde na 5.-6. %. Takže aj keď sa aktivita pri nízkom stave baterky vypne, stále mi hodinky zaznamenávajú aktivitu dlhšie, ako F3 od Garminu, ktoré zaznamenávajú až do úplného vybitia.

FENIX 3/AMBIT 3 PEAK. PLUSY/MÍNUSY:

 1.  Výdrž baterky reálny pri použití hrudnáho pásu pri: – 1 sek. zázname GPS:  14,5 h/18 h                                                                                                                                                                – 1 min. zázname GPS: 50 h/200 h (toto nemám zmerané, tak píšem iba údaj výrobcu). Čiže tu jednoznačne vyhráva Suunto Ambit 3 Peak;
 2. Odchylka GPS záznamu pri 1 sek. intervale v terénnych podmienkach: 10%/2%max;

       – aj tu vyhráva jednoznačne Ambit 3;

 3. Fix satelitov je zhruba rovnaký, ak človek dlhšie nepripojí Ambit 3 k počítači, kde sa mu automaticky stiahne aktuálna pozícia satelitov. Ešte sa mi ale u A3 nestalo, aby mi počas behu v akomkoľvek počasí stratil satelity. Naopak pri F3 sa to pár krát stalo a bolo jedno, či       som mal nastavené ruskú Glonas, či americkú GPS;
 4. Poruchovosť softwaru, ako samovoľný reset hodiniek pri A3 prakticky neexistuje. U F3 sa to občas stalo;
 5. Možnosť nastavenia hodiniek je pri F3 excelentná. Nastaviť sa dá všetko podľa potrieb užívateľa. Zopár vychytávok by trebalo A3jkám;
 6. Aplikácia na ukladanie aktivít je u Garminu top, kdežto u Suunto je o niekoľko tried za Garminom. Pomôže jedine prepojenie s                 premakanou externou aplikáciou Strava. To ale znamená o aplikáciu navyše. To prepojenie funguje aj pre Garmin;
 7. Smart notifikácie excelentné u F3, no u A3 na väčšine android telefonoch nepoužitelné. Na iPhone vraj bezproblémové;
 8. Vzhľad F3 sa mne osobne páčia viac. Ambit vdaka externému snímaču GPS v tomto zaostáva;
 9. U F3 je bezproblémový automatické nahrávanie aktivít cez wifi, kdežto pri A3 s android telefonom to je bezproblémovo možné jedine     cez kábel a to je dosť otrava;
 10. Reálna presnosť kreslenia trasy je pri F3 úplne odveci, kedy pri priblížení mapy záznamu behu je pekne vidno, akú odchylku má               zakreslená trasa na mape. Pri A3 je to oveľa presnejšie, teda aj pri funkcii Track Back, kedy sa pri neznámom teréne možte pomocou       navigácie v hodinkách vrátiť po tej istej trase to bude hrať dosť veľkú úlohu. Hlavne pri behu cez les, kde nieje až tolko oporných bodov, ako pri behu po lesnom chodníku.

Na záver by som chcel na margo garmiňáckych F3 povedať, že ak by Garmin mal rovnaký software, ako má Suunto na aktualizáciu aktuálnej polohy satelitov a zároveň možnosť záznamu GPS aj po 5 sek., tak tromfne v najdôležitejšej veci A3 a to presnosti GPS záznamu. Predpokladám, že pri nových Fenix 4, ktoré majú výjsť na jar roku 2016 by sa mohlo niečo z toho zlepšiť. Min. výdrž baterky. Ambit 4, ktoré majú výjsť zhruba v rovnakom čase už majú mať tiež farebný displej a vibračné notifikácie, ako F3, tak na vašom mieste by som ešte s kúpou nových hodiniek určite ten polrok počkal.

12023002_10153186720531089_166900097_n

Zľava: Suunto Ambit 3 Peak, Garmin Fenix 3

Posted in Uncategorized.

8 Comments

  • Ale ano, len teraz som mal dost hekticke obdobie a trenoval som, ako prislo. Teraz som uz konecne v zosuladenej zimnej priprave, takze to mozem opat zacat sumarizovat po tyzdnoch. Dik za zaujem. Motivuje ma to! 🙂

 1. Rišo díky za porovnanie. Zrovna to dosť riešim. Ešte by som mal otázku. Nevieš ako je to z navigáciou u Ambitu? Viem že Fenix 3 pri nahraní trasy vopred ti priamo na trase ukazuje šípkou smer ktorým máš ísť. Ambit vraj dokáže ukázať trasu až po dokončení tréningu, nevie navigovať. Je to pravda? Ďakujem za reakciu.

 2. Som majiteľ Suunto Ambit3 Peak Saphire. Nebehám síce ultramaratóny, ale problém na takýchto dlhých behoch/pochodoch/túrach sa dá vyriešiť PowerBankom. Je to síce záťaž naviac, ale zdvojnásobí ti to výdrž hodiniek, ktorá je aj tak dosť slušná. Mám to odskúšané a funguje to. Problém je len v tom že:
  1. Ťaháš so sebou ďalšiu záťaž (PowerBank + káblik)
  2. Počas nabíjania musíš mať hodinky niekde, kde máš záruku že sa ti ten štipec cez ktorý sa hodiny nabíjajú, neuvoľní. Tým pádom na ne asi nejakú dobu nebudeš vidieť a nemôžeš si kontrolovať údaje.
  3. Ak bežíš pretek, tak je dosť nepraktické zastaviť a riešiť pripojenie hodín k PowerBanku, resp. to riešiť počas behu. Ale aj to sa dá vyriešiť, a pri pochode/túre to zastavenie na dve minútky nikoho nezabije.
  😉

 3. Pekne porovnanie. Co tu vsak nepises je vyuzitie moznosti navogovania po trasach. Tuto moznost hodiniek nepouzivas? Vdaka

  • Nepouzivam, kedze mam celkom dobre naucene orientovanie sa v terene. Obcas, ked som isiel cez kopce cez les a chcel som sa dostat co najrychlejsie k nejakemu bodu, tak som pouzil navigaciu k danemu bodu na mape v hodinkach(model Tactix). No jednoducha mapa sa uz do Fenix 3 nedala nahrat a na Ambitoch som to zatial nepotreboval. To ale neznamena, ze si neukladam POI do mapy pocas behu kde predpokladam, zeby som ich mohol v buducnosti pouzit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *