Ohliadnutie sa za rokom 2014 a vyhliadky do roku 2015

Trochu oneskorene, no predsa som sa pustil do písania tohoto resumé roku 2014 a plánov do roku 2015. Rok 2014 pre mňa začal postupným naberaním kondičky na Kostarike, kde som bol dva týždne. Prvý týždeň som trávil pri pláži a jediné prevýšenie tvorili nevysoké kopce neďaleko nej. No v druhom týždni som sa autobusom vybral za kamošom Borisom cez polku Kostariky do hôr a to už bola iná káva. Po pár dňoch prípravy vo výške som si vybehol a k záveru vyšliapal najvyššiu horu strednej ameriky Cerro Chirripo 3820 mnm. Pre mňa to bola úplne nová skúsenosť s touto nadmorskou výškou a za túto možnosť som bol veľmi vďačný, kedže aspoň teraz viem, akú prípravu mám zvoliť na ultráky, pri ktorých sa stúpa do podobných, či vyšších výšok(napr. Hardrock 100).

Po nedlhej, no o to intenzívnejšej zimnej príprave som sa postavil na štart preteku na Kamzík-Baba-Kamzík 53km. Pre mňa to mal byť hlavne test môjho tréningového plánu, lebo som si nebol istý, či si s ním viem udržať aj rýchlosť. Podarilo sa, no na víťazstvo to nestačilo. Víťaz bol proste lepšie pripravený a ja som k tomu ešte urobil zopár školáckych chýb v príprave pred pretekom.

Ak sa dobre pamätám, tak potom nasledoval tréningový pretek Beh do Choča zo skupiny behov do vrchu. Nieje to moja disciplína, no časom sa aj v nej chcem zlepšiť. Tentoraz som ale tento pretek absolvoval z plného tréningu a podľa toho som si stanovil aj cieľ byť v prvej 15tke. Cieľ som splnil a dobehol som to na 15. mieste o 9 min. po víťazovi.

Po tomto preteku som sa pustil na detailnejšiu prípravu na novú výzvu a tou bol pretek na doteraz najdlhšiu vzdialenosť: Lavaredo ultra trail 119km v talianskych dolomitoch. Aj keď pretek sa nevydaril podľa predstáv, som veľmi rád, že som nedobrovoľne otestoval moje telo na túto vzdialenosť. Do cieľa som dobehol na 14. mieste v čase 14:23 h. Bola to skvelá skúsenosť.

Bohužiaľ v príprave na tento pretek som urobil jednu zásadnú technickú chybu v príprave a spolu s absenciou strečingu som si preťažil plantárne šľachy na chodidlách. Osobne si veľa nepodstatných bolestí nepripúšťam, no túto som si pripustiť mal a mal som ihneď po preteku riešiť daný problém. To som ale netušil, že to tak vážne môže byť, lebo som o veľa bežcoch s podobným problémom ani nevedel. Behal som s tým ďalej, až kým sa po pár týždňov preťaženie nestalo chronickým a zrazu nastal z malého problému veľký. Až vtedy som začal zháňať informácie o plantárnej šľache, no bolo už dosť neskoro. Z počiatku som to riešil nedlhými pauzami, potom som drasticky znížil treningové zaťaženie a až na poslednom mieste som si priznal, že problém môže byť aj v obuvy. Predsa len som nemal na minimalistickú obuv až tak zvyknuté chodidlo a pri toľkých objemoch a hlavne výškových metroch, ktoré som zrazu z roka na rok absolvoval mi slabá podpora chodidla v minimalistickej obuvy nestačila.

Tým pádom, že som bol stále zranený a flustrovaný z toho, že po dlhšom behu, ako 10 km na deň som nemohol ani chodiť bez pocitu, ako keby som mal v pätách ostré klince, musel som zrušiť hlavný pretek sezóny v Poľskej Krynici, kde som chcel môj výsledný čas skresať na úroveň pod 10 h.

Stále bola aspoň možnosť absolvovať behy do vrchu. Nesklamal super pretek Beh na Slavkovský štíť, ktorý som síce absolvoval s narazenými rebrami, no skončil som na 10. mieste a skoro 10 min za víťazom. Takisto bol super Mišov pretek-beh do vrchu Banske-Mláčky. Pri tomto preteku som nemal žiadne ambície v umiestnení, kedže v poslednom mesiaci som nenabehal skoro nič kvôli zraneniu, no rozhodol som sa aj napriek tomu zo seba vydať maximum. Do cieľa som dobehol na 11. mieste a o 4 min po víťazovi.

Po tomto preteku som si už povedal, že prioritou bude teraz nájsť vhodný liečebný postup a doliečiť plantárne šľachy. Na internete som našiel postupy regenerácie a masáži. Dosť mi pomohol s predstavením liečby cez Trigger pointy nový kamarát Rasťo z lekárskej fakulty tu v KE. Po nazbieraných informáciach som si poskladal regeneračný postup, ktorý začal fungovať takmer okamžite. Samozrejme najdôležitejšie z toho všetkého bolo preobuť do modelu topánok s ochranou chodidla.

V zime som hľadal pre mňa najvhodnejšiu topánku na beh vysokého objemu kilometrov. Som v štádiu testovania pre mňa dvoch pohodlných modelov o ktorých už čoskoro napíšem podrobnejšiu recenziu. Konečne už môžem opäť behať 150+km/týždeň a cítim, ako sa mi vracia opäť čiastočne stratená kondička.

Dlho ma toto zranenie vnútorne zožieralo, no som za neho vďačný, lebo teraz už viem, že to celé nieje iba o behaní a je k tomu robiť aj doplnkové regeneračné, či posilovacie cvičenia. Nakoniec to isté môžme vidieť aj u elitných bežcov tejto kategórie sveta.

Tento rok plánujem dohnať stratený čas v tréningu a zlepšiť moju kondičku a tak som sa rozhodol nabehať čo najviac kvalitných kilometrov počas celého roka. Pôvodne som neplánoval pretekať na ničom inom, ako v behoch do vrchu po ktorých telo nieje skoro vôbec zničené a tak sa toho dá zúčastniť z plného tréningu, no nakoniec vďaka tomu, že som minulý rok absolvoval iba jeden ultramaratón Lavaredo ultra trail z ktorého mám 4 body na celkovo potrebných 9 bodov(za max. tri podujatia) na vstup do lotérie na UTMB (166 km ultramaratón okolo Mt. Blancu), budem musieť zvyšných 5 bodov nazbierať niekde inde. Veľmi rád by som teda absolvoval podľa mňa najťažší 100 km ultrák na slovensku (Malofatranská 100) za ktorý dostanem 3 body(ešte ani to nieje isté), no potom by som musel absolvovať ešte jedny 100 km preteky a to sa mi  fakt nechce, hlavne, ak uvážim, že ma čaká ešte bežecký projekt v tatrách. Preto som sa nakoniec rozhodol, že sa poriadne pripravím a odpretekám 124 km ultrak vo švajčiarsku Swiss Iron trail, za ktorý dostanem 4 body do losovania o miesto na UTMB.

Poslednými pretekmi v rámci zbierania bodov na UTMB bude teda pre mňa Nonstop behom hrebeňom NT(1 bod do losovania UTMB) . Ten som už raz behal pred rokmi, tak bude sranda si to zopakovať. Kedže mi už stačí iba jeden bod, nemá význam sa ísť ničiť na niečo dlhšie. Horské 50 tky sú síce rýchle, ale aj to patrí k tréningu na ultra.

To sú dva preteky, ktoré chcem absolvovať kvôli bodom a ak zdravie bude slúžiť, tak samozrejme aj kvôli umiestneniu. Zároveň cítim, že tento rok je ten správny na to, aby som absolvoval môj minuloročný projekt, ktorý padol kvôli zraneniu. A to výbeh a zbeh po novom 8. tatranských štítov so začiatkom z Troch studničie a následným Kriváňom až po Jahňací štít so zbehom a cieľom v Tatranských Matliaroch. Celé by to malo byť v dĺžke 150+km s nastúpanou výškou 11500+m a chcem to dať v časovom limite do 30h. Beriem to, ako skúšku a tréning na UTMB.

Asi posledný dlhší pretek sezóny chcem absolvovať Tatranskú šelmu Ultra 55 km. Minulý rok tento pretek absolvovali moji kamaráti a veľmi si chválili náročnosť a krásu trate. Tak som Matúšovi, organizátorovi preteku prisľúbil účasť. Tieto preteky sú jediné dosť natesno s iným podujatím(týždeň po Swiss Iron trail), takže uvidím, ako rýchlo sa zregenerujem a podľa toho prispôsobím aj tempo na týchto pretekoch.

Na záver sa chcem poďakovať za úplnú podporu priateľke Bebke, ktorá ma veľa krát vyhodila z gauča, keď som mal ísť absolvovať už totálne unavený ďalší tréning, alebo keď ma doprevádzala a v cieli vítala na hlavných pretekoch sezóny. Človeka to podporí na duchu počas ťažkých chvíľ na ultramaratónskej trati, keď vie, že na neho čaká v cieli milovaná osoba.

Ďalej sa chcem poďakovať rodine za podporu a  obchodu behnaboso.sk, ktorý ma ten najširší výber minimalistickej obuvy/výbavy na trhu. Aj keď už minimalistickú obuv nepoužívam až v takom rozsahu, ako minulý rok, aj tento rok s nimi spolupracujem pri špecifických a pre mňa pohodlných modeloch. Takisto sa chcem poďakovať všetkým, ktorý ma slovne podporovali v tréningu, alebo pred a po jednotlivých pretekoch. Aj vďaka vám som to dal tak, ako som to dal. Ďakujem.

Poučený z chýb z minula by som sa mal vyvarovať zraneniam a verím, že tento rok bude pre mňa opäť výnimočný, aj keď pomerne náročný.

Posted in Uncategorized.

6 Comments

  • Ďakujem Paťo. Na taký vertikal km, beh na Slavkac by si mohol dojst aj ty a zober aj Huga 🙂

 1. Ahoj, držím palce do sezony. Ať se obejde bez zranění. Jen malá poznámka – na loterii UTMB 2016 budeš potřebovat 9 bodů. Letos to změnili, tak aby ti to kvůli takové hlouposti neuniklo. Ať to běhá.

  • Čau Jano. Ďakujem za korekciu. Už ma na to upozornil kamatát. Teda budem musieť dať toho roku dve bodované stovky…Asi jednu pojdem iba tréningovo. Snáď sa budúci rok vidíme na nejakom preteku.

   • Letos se možná podívám na Tatranskou šelmu, tak třeba tam, pokud ti to zapadne do plánu. Ať se daří.

    • Plánujem to vyklusať, lebo budem týždeň po Swiss Iron trail, no budem tam. Ak sa stihnem zregenerovať, tak to pojdem na plno. Dnes napíšem update tohoto článku s upravenou termínovkou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *