Magnezitárska “60tka”-test nových gélov. Teória+prax

Po trpkej skúsenosti s kŕčmi na Trail des Roches som sa definitívne rozhodol pre zmenu stravovania počas bežeckých pretekov. Človeka to naserie, keď sa 5 týždňov systematicky a tvrdo pripravuje na dané preteky a tam dvojdňovou nenápadnou hnačkou pred pretekmi už počas pretekov nestačí doplniť stratené minerály iba magnéziovými tabletkami a sušenými ďatlami. Plus, keď som už svoje časy ešte zrýchlil, po hlbšiom štúdiu, ako telo funguje počas pretekov som prišiel na to, že by mi už energia iba z ovocia na to tempo nestačila. Teda, aby som bol konkrétnejší, telo iba z jedného druhu jednoduchých cukrov vie prijať počas pretekárskeho tempa iba 60g cukrov za hodinu. Čo je pre trailové a hlavne kopcovitejšie behy na 50 a viac kilometrov dosť málo, ak to človek chce behať vo víťaznom tempe. Ak už ide o kombináciu jednoduchuých cukrov, ako glukóza, fruktóza a k tomu ešte často pridávaný zložený cukor Maltodextrín, tak už telo je schopné stráviť až 90 a viac gramov cukru za hodinu. Čo už začína diametrálne meniť dianie hry. Doteraz som prakticky moju energiu počas pretekov čerpal primárne z datlí. Tie sú fajn, no neobsahujú toľko cukrov na počet kilokalórií, ako lepšie športové gély. Ak by som chcel do seba dostať nejakých 90g cukrov, musel by som zjesť 150 g (450kcal), no za hodinu telo bežca je schopné priemerne stráviť iba 350 kcal. Ďalej je tu faktor trávenia, kde na sušené datle potrebuje telo o niečo dlhší čas, ako to je pri trávení gélov. Posledný impulz pre zmenu som dostal po vypočutí si podcastu s fruitariánskym americkým bežcom Michaelom Arnsteinom, ktorý sa rozhodol pre zmenu stravovania na pretekoch z datlí na maltodextrínové gély už pred rokmi. Odôvodnil to tak, že je pri dlhom ultráku príliš ťažké nosiť toľko potrebných datlí so sebou na behu. Tak som sa to rozhodol skúsiť spolu so špeciálnym komplexom minerálom na kŕče.

Na tento účel som si vybral turistické podujatie Magnezitárska 60tka, teda beh z Krompách do Košíc cez Kojšovú holu.

Predtým som si ale urobil ako taký prieskum o géloch na trhu. Hľadal som gély s čo najväčším obsahom jednoduchých cukrov +maltodextrínom na balenie a s prídavkom sodíka, ktorý sa pri potení z tela vytráca a pravdepodobne spôsobuje kŕče. Samozrejme som vylúčil tie s obsahom tukov, proteínov  a BCAA. Ešte z triatlonových čias som mal skúsenosti s gélmi od firmy Nutrend, no tie po požití väčšieho množstva mi úplne spálili podnebie v ústach a jeden druh mi dokonca spôsoboval nechcené laxatívne účinky a tak som ich rovno zo zoznamu vyškrtol. Keď som si porovnával iné veľké značky, všimol som si že všetky najväčšie značky obsahuju viac, či menej podobné zloženie. Akurát sa líšia objemom jednotlivých prísad. Tak som nateraz prišiel k záveru, že v celku to bude jedno, tak siahnem po rokmi overených značkách. Tu som natrafil na dve firmy: PowerBar a GU. Hneď mi padli do oka klasické gély od firmy PowerBar, kedže mali vysoký podiel cukrov a sodíka a vedel som ich nateraz zohnať lacnejšie, ako gély od GU. Takže som si vybral a firmu GU som nechal na vyskúšanie v budúcnosti. Teraz mi trebalo zistiť ešte v kratších tréningoch, ako na ne bude reagovať moje telo. Po prvých dvoch tréningoch, čo som ich vyskúšal som bol prekvapený ich skvelou chuťou(Jahoda+banán). Žalúdok a črevá neprotestovali a tak bolo pre nasledujúci test na krátkom ultra rozhodnuté. Ešte som k tomu pridal taký istý gél, no s prídavkom kofeínu(50 mg/gel, príchuť čierne ríbezle). Ten som vopred neskúšal. Doplnok proti kŕčom som si od kamoša zohnal tablety saltsticks s komplexom štyroch minerálov, ktoré sa nachádzajú v pote človeka. Tam som zistil, že tí sa nezameriavajú ani tak na vysoké dopĺňanie horčíka, ako som to robil doteraz ja v 500mg tabletách, ale skôr na dopĺňanie sodíka, ako hlavného minerálu. Počas práce som natrafil na výpredaj(blížiaci sa dátum ukončenia expiračnej doby) “šumivých” tabliet piatich minerálov (elektrolitov na prenos elektrických impulzov z mozgu do svalov) tiež od firmy PowerBar, ktoré som kúpil za polovičnú cenu. Tieto sa rozrábajú do vody a pijú sa počas výkonu. Takže na Magnezitársku 60tku som sa rozhodol zobrat gély a tieto šumáky od firmy PowerBar a potom saltsticks a nejaký ten extra kofeín a horčíkové tablety. To len pre prípad, že mi nebudú fungovať výrobky od PowerBaru. Na firemnej stránke majú uvedený príjem cukrov počas výkonu dlhšieho, ako 3h až 90 g cukrov za hodinu, no ja som to skôr videl na 75 g/h, kedže to už znamenalo jeden gél každých 20 min. Osobne som si nie veľmi istý, či by som zvládol zjesť jeden gél každých 15 min. Takže plán bol jesť jeden gél každých 20 min., k tomu mať rozrobenú jednu tabletu šumáku v každom bidóne na úvod a počas behu dopĺňať šumáky podľa potreby do doplnenej čistej vody. Pri kúpe takého množstva gélov mi pomohol výraznou zľavou kamarát Tomi Hauser z košickej firmy cyklocentrum.eu za čo mu úprimne ďakujem.

Do Krompách sme sa presunuli viacerí košickí bežci prvým ranným osobákom. Vo vlaku som len čumel na kamošov bežcov z KE, čo idú behať na túto akciu, keď ešte len pred dvoma týždňami obehli 110 km ultrák. Keď sme sa zaregistrovali, kde sme dostali papier na zapisovanie kontrolných stanovíšť, mohol som sa prezliecť a pripraviť na beh. Vonku sme si ešte dali spoločné foto, ktoré sa mi ale podarilo neskôr vymazať, lebo som omylom urobil niekoľko fotiek po sebe. Ja som si ešte nastavoval niečo na batohu a skupina kamošov vyrazila predo mnou. Po vybehnutí som chlapcov dohnal v úvode prvého stúpania a ďalej som už pokračoval sám. Vedel som, že niekde predo mnou je na trati držiteľ traťového rekordu, košičan Peťo, tak som dúfal, že chvíľu pobehneme spolu. Keď som ho dobiehal, tak išiel na mňa až príliš pomaly a tak som išiel ďalej svojim tempom. Predsa len Peťo už dnes neišiel na žiaden rekord a iba si to užíval. Ja som naopak potreboval udržiavať aspon to 90 percentné úsilie, aby sa dostavili kŕče a vysílenie. Neprešla ani jedna hodina a už som aplikoval jeden gél s prídavkom kofeínu, lebo som bol nejaký unavený a potreboval som spružiť. Po ňom ma trochu naplo, no odvtedy som už chytil rytmus s ťahším bežeckým batohom, kde som mal veci na prezlečenie do cieľa. Takže táto príchuť čiernych ribeylí pre mňa veľmi nebude. Od prvej hodiny som začal do seba ládovať jeden gél každých 20 min. Skúšal som jesť po polke s tým, že druhú polku som zjedol po minúte, no po dvoch, či troch pokusoch som sa rozhodol do seba dostať celý gel naraz. Pred a po som ho zapil vodou. Teraz som mal pre zmenu vanilkovú príchuť tých klasických gélov bez kofeínu.

Na prvom čekpointe v Krompachoch sa do mňa snažili tety dostať sladený čaj, či nejaký ten keksík. To by mi ale dali s týmto umelým cukrom a saturovanými tukmi. Zdvorilo som odmietol, nechal si zapísať kontrolu a pokračoval som ďalej. Po zbehu ma teraz čakal výbeh na Kojšovú holu. Hore kopcom sa mi išlo v pohode. Do ostrých stupaní som si aj trochu pochodil a počas chôdze som využil voľné tempo na konzumáciu ďalšieho gélu. Striedali sa chvíle, keď sa mi gél zdal príliš sladký a zalepil mi celé ústa s chvílami, kedy som gél nemusel ani zapiť. Vodu s prídavkom minerálov som pil každých 10 min množstvom podľa potreby. Po Kojšovskú holu som odbehol cez 35 km v tempe 5:25 min/km a vôbec som necítil rozbité nohy, čo ma celkom prekvapilo, lebo už som mal v nohách nejakých 1500 výškových metrov. Cieľ pred štartom som si stanovil na priemerku pod 5min/km, tak som po kontrole na chate Erika pod Kojšovkou pridal a zbehy som sa snažil tlačiv v tempe niekde okolo 4min/km. Pri tomto zrýc v druhej tretine pretekov som čakal, že sa čoskoro dostavia kŕče spolu so svalovou a celkovou únavou. Dal som si preto jeden gél s prídavkom kofeínu a ešte som pridal. Tepy som si nesledoval vôbec, ale netlačil som ani na pílu, aby som sa náhodou nezranil. Známe kŕče do hamstringov(zadné stehenné svaly) sa nie a nie dostaviť. Nedalo mi to a v tempe niekde pod 4min/km som sa musel začať nahlas smiať. Smial som sa z toho, ako perfektne tieto gély fungujú a že akú veľkú výhodu som nechával doteraz mojim súperom na pretekoch.

Z kojšovky je to viacmenej cca 20 km zbeh s 500 metrami nastúpaných metrov. Čiže som udržoval tempo. Nepamätal som si, či je po ceste ešte nejaká kontrola a tak som zastavil na Chate Lajoška a hľadal som medzi kopou ľudu nejakú kontrolu. Po minútke mi miestni povedali, že tá tu nieje. O niečo nižšie po trati som stretol oproti idúcu Marcelku, ktorá mi potvrdila to, že už kontrola nebude žiadna. Po Jahodnú sa mi išlo veľmi dobre. Každe stúpanie som si už vybehol s prstom v zadku.Stále som nemohol uveriť tomu, že mi gély až tak pomáhajú. Žiaden príznak kŕčov a tak som pokračoval v tempe. Zbeh po zjazdovke a pokračovanie po červenej na Horný Bankov. Od Jahodnej som ešte pridal, lebo sa mi priemerne tempo veľmi nepáčilo, no s tým sa už veľa robiť nedalo, lebo do cieľa už ostávalo iba nejakých 6 km. No dal som ešte jeden gél s kofeínom a držal tempo. Zbehy v širokých Altrách Lone peakoch sa mi išli oveľa pohodlnejšie, ako v X-talonoch a tak som mohol pritlačiť na rýchlosť oveľa dôslednejšie. Záver už bol nejaký kilák po asfaltke a bol som v cieli. Samozrejme organizátori s časom 4:37h nepočítali a som na nich musel počkať. Síce som to nestlačil v priemerke pod 5min/km, no s testom gélom bola spokojnosť a kedže som nemal s kým pretekať, som spokojný s výsledkom. Nakoniec 10 ročný traťový rekord som prekonal o nejakých 39min. Peťa poznám a až mi bolo blbé mu to po jeho otázke povedať.

TRASA z behu.

Po behu som sa necítil rozbitý. To prišlo až večer pred spaním. V noci ale žiadne kŕče, ako tomu býva zvykom. Druhý deň som išiel nohy trochu “vybehať” na 14 km beh s nastúpanými 640 metrami. Ráno pred som cítil ešte trochu ťažké nohy a tak som zobral so sebou na beh jeden gél s prídavkom vody, ktorý netreba zapíjať od PowerBaru. Pomohlo mi to sa vyštverať na hlavný kopec a následne behať technický zbeh  v tempe okolo 4min/km a skončiť iba 58sek za víťazom na 3. mieste. Čiže opäť veľká spokojnosť.

Po tomto teste mám v hlave jasné, ako sa budem stravovať na najbližších ultra pretekoch Štefánik ultra. Verím, že tento môj test pomôže aj niekomu inému v dosiahnutí lepších výsledkov na pretekoch. Nezabudnite, že bez dobrého tréningu vám ani gély nepomôžu 🙂

13233297_10153669433061089_1182555601_n13231121_10153669433361089_649462878_n 13233205_10153669433321089_1212004890_n

Posted in Uncategorized.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *